Turkowianin medalistą Mistrzostwach Europy

Młody turkowianin, 12-letni Kacper Ogrodowczyk, zawodnik Turkowskiego Klubu Karate OYAMA, zdobył brązowy medal Mistrzostw Europy - European Kyokushinkai Tezuka Group Open Championship 2016.

Mistrzostwa rozgrywane były 26 i 27 listopada 2016 r. w Wałbrzychu, w konkurencjach: Kata, Kobudo, Knockdown oraz Lekki kontakt i Semi-knockdown. Wystartowało w nich ok. 500 zawodników z 14 krajów europejskich. Wśród nich czworo reprezentantów Turkowskiego Klubu Karate OYAMA: Kacper Ogrodowczyk (młodzik -40 kg, lekki kontakt) z sekcji w Turku oraz Julian Kubiak (junior starszy, kata i kobudo), Kamil Michałkiewicz (senior, kobudo), Anita Muraszewska (juniorka, kata), którzy trenują w sekcji w Kłodawie.

Dwojgu ostatnim nie powiodło się w pojedynkach ćwierćfinałowych. Za to Julian Kubiak w konkurencji kobudo (kata z bronią) uległ w walce eliminacyjnej późniejszemu Mistrzowi Europy. Znacznie lepiej zaprezentował się w konkurencji kata, gdzie zajął trzecie miejsce, zdobywając brązowy medal Mistrzostw Europy.
Drugiego dnia mistrzostw, swój start w konkurencji lekki kontakt zaliczył Kacper Ogrodowczyk. W walce ćwierćfinałowej pokonał swojego przeciwnika przez podwójne zdobycie pół punktu (wazari), dzięki czystym kopnięciom okrężnym w głowę i zakończył te walkę w rekordowym czasie około 20 sekund. Walkę półfinałową stoczył z bardzo dobrze dysponowanym zawodnikiem z Wieliczki i dopiero w dogrywce oraz remisowi we wskazaniach sędziów bocznych, przegrał jedynie przez wskazanie sędziego maty. Walka o trzecie miejsce przebiegła niemal identycznie jak walka ćwierćfinałowa, z tą różnicą, że zakończyła się w ciągu zaledwie 15 sekund. Tym samym Kacper wywalczył brązowy medal Mistrzostw Europy.

Zawodnikom towarzyszyli instruktorzy: Włodzimierz Rygiert i Marek Kruk oraz rodzice. Wyjazd i przygotowanie zawodników były możliwe dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki, Burmistrza Miasta Turek oraz Urzędu Miasta i Gminy w Kłodawie.