Kawęczyn: Panie z Koła Gospodyń Wiejskich obchodziły jubileusz 80-lecia

W sobotę, 3 grudnia mieliśmy okazje obchodzić wyjątkowy jubileusz. Tego dnia Koło Gospodyń Wiejskich z Tokar obchodziło swoje 80-lecie. Z tej okazji zorganizowano wspaniałą uroczystość podczas której przedstawiono historię koła, podziękowano działaczom oraz wspomniano stare czasy.

Warto działać, by zostać docenionym
Na początku członkinie Koła Gospodyń Wiejskich podziękowały wszystkim za przybycie oraz za wsparcie w działaniach. Z miesiąca na miesiąc panie działają coraz prężniej, a mocną stroną koła jest z całą pewnością kuchnia. Sławne nie tylko w powiecie, ale również w całej Wielkopolsce potrawy robią ogromną furorę i są doceniane. Z okazji okrągłego jubileuszu serdeczne życzenia złożył wójt gminy Kawęczyn Jan Nowak przekazując drobne upominki. Obiecał on również, że już niebawem panie otrzymają nowy tom kroniki koła. Po części oficjalnej przyszedł czas na wspomnienia, które poruszyły wszystkie osoby będące na sali.


Czym byłby jubileusz bez tortu… Każdy mógł skosztować pysznego ciasta zrobionego specjalnie na tę okazję. Oprócz tego panie z Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały pyszne dania. Wszyscy z chęcią próbował sałatek, mięsa oraz jak zawsze wyśmienitych przystawek.


O Kole Gospodyń Wiejskich słów kilka
Dążeniem kobiet wiejskich było zrzeszanie się w Koła Gospodyń Wiejskich, aby wspólnym, zorganizowanym wysiłkiem rozwijać i krzewić postęp cywilizacyjny na wsi. W latach 60tych XX wieku na jednym z zebrań Kółka Rolniczego z inicjatywy Piotra Straszewskiego i przodujących kobiet wsi zawiązało się Koło Gospodyń Wiejskich w Tokarach. Pierwszą przewodniczącą została Maria Kubisiak.


W roku 2011 po dłuższym czasie bierności, kilka mieszkanek sołectw Tokary zareagowało na wieść o ogłoszeniu gminnych eliminacji do konkursu Festiwal Kuchni Wielkopolskiej. Konkurs odbył się w sierpniu 2011 roku podczas Dożynek Gminno- Parafialnych w Kawęczynie, gdzie panie z Tokar rywalizowały z ośmioma innymi Kołami Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Kawęczyn. Sołectwo przygotowało wówczas gęś faszerowaną po tokarsku i zajęło pierwsze miejsce. Panie zajęły również pierwsze miejsce w Gnieźnie podczas Festiwalu Tradycyjnej Kuchni Wielkopolskiej.  Gęś okazała się strzałem w dziesiątkę i znana jest nie tylko w naszym regionie, ale również w całej Wielkopolsce.


Koło Gospodyń Wiejskich odnosi same sukcesy i bierze udział w wielu inicjatywach. Aktywnie działa podczas imprez organizowanych na terenie gminy Kawęczyn i powiatu. Nie sposób wymienić wszystkich przedsięwzięc, jednak należy nadmienić, że powinniśmy być dumni z działalności pań z Tokar.

 

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2024 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja