Kiedy pojawią się nowe legitymacje osób z niepełnosprawnością?

Sejmowa podkomisja zajmie się m.in. przepisami dotyczącymi nowych legitymacji dla osób z niepełnosprawnością oraz zmianami w Krajowej Radzie Konsultacyjnej do Spraw Osób Niepełnosprawnych. Środowisko osób z niepełnosprawnością, w tym głównie nasz portal, postuluje, by legitymacje – dziś przypominające te szkolne – zostały zastąpione plastikowymi. Początkowo miało się to stać już w tym roku, ale, jak twierdzi Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, poprzedni rząd nie zostawił na ten cel środków.

Kiedy pojawią się nowe legitymacje osób z niepełnosprawnością?

W projekcie nowelizacji Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej, zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw, zgłoszonym przez grupę posłów PiS, zaproponowano przesunięcie terminu wejścia w życie zmian związanych z wprowadzeniem nowych legitymacji poświadczających niepełnosprawność i jej stopień – do października 2017 r.

Jesień, a może już styczeń?

Termin wprowadzenia nowych legitymacji był jedną z głównych kwestii na posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która odbyła się 22 czerwca 2016 r. Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Krzysztof Michałkiewicz, mówił, że wie, jak wyglądają legitymacje i ma świadomość, że koniecznie należy je zmienić. Zapewniał, że stanie się to do jesieni przyszłego roku.

Sławomir Piechota (PO) wnosił o skrócenie czasu wprowadzenia zamiany legitymacji dla osób z niepełnosprawnością – do stycznia 2017 r. Wyjaśniał, że można by zacząć realizować ten projekt i drukować pierwsze blankiety legitymacji, by nowe osoby w systemie osób z niepełnosprawnością miały już nowe legitymacje.

Przeczytaj więcej o naszej akcji „Zmieńmy legitymację, zmieńmy symbol!”.

 

Nic o nas bez nas

Kolejną sporną kwestią był skład Krajowej Rady Konsultacyjnej do Spraw Osób Niepełnosprawnych, działającej przy Pełnomocniku. Zgodnie z projektem, miałaby się składać z co najmniej 20 członków – przedstawicieli organizacji pozarządowych, związków i porozumień organizacji pozarządowych, działających na rzecz osób z niepełnosprawnością. Do tej pory w Radzie zasiadali m.in. przedstawiciele organów administracji rządowej, samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych.

Więcej informacji w Portalu TurekBezBarier.pl

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2021 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja