Bezpieczeństwo w gospodarstwach rolnych i ważne zmiany dla rolników

W poniedziałek, 6 marca Rada Powiatowa Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Turku na sowim kolejnym posiedzeniu zajęła się bezpieczeństwem w gospodarstwach rolnych oraz ważnymi zmianami w KRUS i ARiMR.

Mł. insp. Michał Grzelak Komendant Powiatowy Policji w Turku zaapelował o rozwagę i przezorność podczas prac w gospodarstwach rolnych tak, by nikomu nie wyrządziła się krzywda. Ważnym i nieodzownym elementem jaki powinien być w każdym ciągniku i maszynie rolniczej są kamizelki odblaskowe, które w razie awarii, czy konieczności zatrzymania się na drodze publicznej mogą uchronić przed potrąceniem przez innych użytkowników drogi. Komendant zobowiązał się do szerszej współpracy z rolnikami, ale jak sam powiedział „każdy musi zadbać o własne bezpieczeństwo i zrobić porządek wokół siebie”.

Grzegorz Dzikowski poprosił komendanta, aby w trakcie wzmożonych prac polowych policja z ruchu drogowego miała na względzie poruszające się maszyny i urządzenia tak, by zapewnić bezpieczeństwo na drogach. Zaapelowano również do kierowców, aby korzystając z dróg publicznych mieli na względzie poruszające się pojazdy rolnicze oraz inne uprzywilejowane wozy (np. wozy strażackie) i w miarę możliwości zwalniali i ustępowali pierwszeństwa. Rolnicy również muszą dojechać do swoich pól i należy to zrozumieć.

Komendant zobowiązał się do przygotowania informacji na temat warunków korzystania z dróg publicznych przez maszyny i ciągniki rolnicze.
Następnie Krzysztof Buchelt kierownik BP KRUS w Turku przedstawił bieżące sprawy związane z funkcjonowaniem Ubezpieczeń społecznych. Przedstawił planowaną waloryzację emerytur i rent rolniczych, która mówi iż przy zachowaniu zasad określonych w ustawie dla waloryzacji od 1 marca 2017 roku wysokość emerytury lub renty nie może być mniejsza niż 1.000 zł (brutto razem z wszystkimi składkami) a kwota podwyżek niższa niż 10 zł.

Z kolei  Tadeusz Gebler kierownik ARiMR w Turku przedstawił stopień wielkości wypłaconych płatności obszarowych który dla Powiatu Tureckiego wynosi prawie 90%.
Przekazał również, że do tych gospodarstw, którym jeszcze nie wyadno decyzji wystosowano pisma, że sprawa będzie załatwiona w możliwie najkrótszym terminie, ale nie dłużej niż do 28 kwietnia.

Rada Powiatowa ustosunkowała się również do odpowiedzi Pana Burmistrza Miasta Turku w sprawie zniesienia opłat za handel na „zieleniaku” dla rolników i ogrodników.
Delegaci Izby nie zgadzają się z odpowiedzią i uważają, że przy geście dobrej woli ze strony Rady Miejskiej w Turku można by uwzględnić zniesienie opłat dla handlujących własnymi produktami. Co więcej padła również propozycja, aby wójtowie i burmistrzowie wszystkich gmin Powiatu Tureckiego rozważyli zniesienie opłat dla handlu bezpośredniego produktami rolniczo-ogrodniczymi.

Marek Pańczyk Przewodniczący Rady Powiatowej zobowiązał się zająć sprawą stacji metrologicznej, która od dłuższego czasu jest tematem dyskusji, a realizacji nie możemy się doczekać oraz zaapelował,  aby rolnicy monitorowali swoje uprawy pod względem przezimowania, a w razie złych skutków informowania Biura Powiatowego, byśmy mieli obraz strat i mogli wystosować odpowiednie wnioski do Wojewody.

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2024 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja