Władysławów: Rozwiązanie problemu oczyszczalni ścieków priorytetem dla gminy

W gminie Władysławów planowana jest duża inwestycja. Z całą pewnością sprawa wymaga szybkiego rozpatrzenia i działania. Po raz kolejny w Domu Rolnika w Russocicach zebrali się mieszkańcy, aby przedyskutować temat oczyszczalni ścieków. Wstępne jej usytuowanie nie odpowiada wielu osobom i choć inicjatywę podjąć trzeba plany wymagają korekty.

Dzisiaj, tj. 10 marca mieszkańcy, przedstawiciele władz z Władysławowa oraz gość Stanisław Drzewiecki, który jest specjalistą w dziedzinie projektowania oczyszczalni próbowali wspólnie rozwiązać problem, na temat którego już nie raz rozmawiano.


-Istnieje konieczność budowy oczyszczalni, jest to zadanie które powinno być priorytetem i powinno być jak najszybciej zrealizowane- informował kierownik Gminnego Zakładu Komunalnego Jarosław Szczap.


Jak dodał kierownik obecny system jest na granicy wytrzymałości a ścieków jest o wiele więcej aniżeli było kiedyś. Pieniądze na projekt są, a jeżeli dojdzie do zmiany lokalizacji może się okazać, że tych pieniędzy pozyskać się nie da. Jest to ostatni czas, kiedy istnieje możliwość pozyskania funduszy unijnych.


Stanisław Drzewiecki opowiedział na czym polegać ma budowa oczyszczalni, dlaczego jest ona ważna i jak będzie funkcjonować.


-Władysławów musi być wyposażony w zbiorczy system kanalizacji i musi być wyposażony w oczyszczalnię ścieków, która spełnia wymagania określone w przepisach. To są zobowiązania akcesyjne i one muszą być wykonane, bo jeżeli nie będzie oczyszczalni, nie będzie kanalizacji, nie będzie oczyszczalnia pracowała w sposób prawidłowych i uzyskiwała prawidłowych parametrów niestety będą płacone kary- mówił Stanisław Drzewiecki.


Mieszkańcom nie podoba się przede wszystkim pomysł usytuowania oczyszczalni blisko domostw, co jak mówią nie tylko będzie zagrażało zdrowiu, ale również przyniesie mało estetyczne doznania.


-Szkoda Panie Stanisławie, że tego wykładu nie było przed planowaniem zagospodarowania, dlatego że mieszkańcy zostali postawieni dzisiaj pod ścianą. Dwa tygodnie temu żeśmy się dowiedzieli, że będzie oczyszczalnia. Powinno być powiadomienie, że taka inwestycja była planowana. Po drugie dla mnie jest troszkę dziwna ta lokalizacja, chociaż mnie osobiście ona nie będzie przeszkadzać, ale jest ważna z punku widzenia mieszkańca Russocic. Gmina posiada 40ha gruntów. I dzisiaj planuje się inwestycje na gruntach rolnych, gdzie jest ochrona gruntów rolnych, gdzie można byłoby skorzystać z tych wałów które gmina kupiła za grosze- mówił jeden z obecnych na spotkaniu mieszkańców.


Jak usłyszeliśmy tego typu spotkania odbywają się właśnie po to by wspólnie znaleźć rozwiązanie. Alternatywy są natomiast trzy. Pierwszą z nich jest właśnie budowa nowej oczyszczalni, drugą „przyłączenie się” do oczyszczalni mieszczącej się w Turku, trzecim rozwiązaniem jest modernizacja obecnej. Aby dowiedzieć się który wariant jest najlepszy należy sporządzić analizę biorącą pod uwagę wszelkie możliwe aspekty.


Do dyskusji włączył się radny powiatowy Zdzisław Wojtkowiak, który zapytał o koszt budowy nowej oczyszczalni oraz ewentualnego jej utrzymania.


-Nie byłoby problemu, żeby nie polityka włodarzy naszej gminy. Dawno byśmy zapomnieli o problemie oczyszczalni, kiedy w latach 2005- 2011prezesem PGKiM był Pan Andrzejewski, a pracownikiem w latach 2003- 2007 obecny sekretarz Pan Rajczyk Tomasz, który powinien pamiętać, bo razem o tym rozmawialiśmy. Pan Prezes proponował, ażeby gmina znalazła 2,5 mln zł, a resztę około 4,5 mln zł on znajdzie i można podłączyć całą gminę- wspominał radny.


Spotkanie nie przyniosło oczekiwanego rezultatu, a decyzja o dalszym postępowaniu jeszcze nie zapadła. Władysławów oczyszczalnie mieć musi i właśnie to jest teraz priorytetem. Pytanie tylko gdzie i jakim kosztem.

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2024 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja