Energia ekologiczna i ekonomiczna- czyli zakusy na lokalny klaster energetyczny

„Innowacyjna energetyka lokalna w Wielkopolsce. Koncepcja klastrów energii” – pod takim hasłem w Tureckim Inkubatorze Przedsiębiorczości odbyła się we wtorek, 14 marca konferencja, w której uczestniczyli przedstawiciele samorządów, instytucji i firm związanych z szeroko rozumianą energią. 

Organizatorami konferencji byli- Starostwo Powiatowe w Turku oraz gmina Przykona, przy współudziale Wielkopolskiej Agencji Zarządzania Energią (WAZE).

Spotkanie otworzył Mirosław Broniszewski- wójt gminy Przykona, zaznaczając, że odnawialne źródła energii to temat  zainteresowań w odniesieniu do wygasającego przemysłu paliwowo- energetycznego jakim są kopalnia i elektrownia „Adamów”.

Wójt w OZE widzi szansę na zastąpienie tego, co odchodzi, a mają to być nowe ekologiczne technologie związane z wytwarzaniem zielonej energii, na które można uzyskać nawet do 85 proc. dofinansowania z Unii Europejskiej. Odpowiedzią na tańszą produkcję i dystrybucję energii jest idea powołania klastra energii. W jego skład weszłyby chętne instytucje i podmioty, a dzięki uczestnictwu uzyskałyby po pierwsze tańszą energię i po drugie ograniczyłyby emisję CO2.

Starosta Mariusz Seńko, jako współorganizator podkreślił, że powiat ma na celu budowanie nowego wizerunku i nowej marki. Praktyki oparte na innowacjach energetycznych wpisują się w cele, jakie postawił sobie powiat turecki na najbliższy czas.

Przedstawienie definicji oraz zasad funkcjonowania klastra energii to główny cel spotkania i zadanie na najbliższą przyszłość dla tych, którzy zainteresowani byliby jego utworzeniem. Beneficjentami mogą być samorządy, prywatne firmy oraz stowarzyszenia.

Przed potencjalnymi uczestnikami wiele pracy i zabiegów. Aby ich zamierzenia mogły się zrealizować konieczne jest podpisanie listu intencyjnego oraz aplikowanie w ministerstwie o możliwość przystąpienia do programu pilotażowego.

Podczas potkania pojawiło się wiele wątpliwości związanymi z naszymi krajowymi realiami, m.in. z tym, że polityka energetyczna zarządzana jest centralnie, a tworzenie wysp energetycznych jest  niekorzystne.

Przedstawiciele WAZE - Stefan Pawlak wraz prezesem Andrzejem Bobrowskim na czele omówili korzyści z wytwarzania zielonej energii oraz przybliżyli potencjał finansowy możliwy do uzyskania ze źródeł zewnętrznych. Wspomniano także o nowych technologiach związanych z publicznym oświetleniem – Jacek Walski  ze spółki PREDA, z których mogą korzystać lokalne samorządy.

W czasie konferencji kilkakrotnie podkreślano, że podstawą funkcjonowania winna być zmiana świadomości w korzystaniu z energii – pod kątem oszczędzania oraz możliwości korzystania ze źródeł przyjaznych środowisku, aby być bardziej efektywnym. Klastry winny więc mieć na celu wytwarzanie energii w sposób ekologiczny i ekonomiczny, nie z myślą o zysku, ale o wartościach dodanych wypływających z jej wytwarzania.

Czy jest to możliwe w realiach powiatu tureckiego? Chętni na realizowanie tych idei mają czas do listopada.

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2024 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja