Wypadek dziecka w gospodarstwie rolnym – jak uzyskać odszkodowanie?

Lato to pora, w czasie której rolnicy wyruszają w pole. Wielu z nich korzysta z nowoczesnych maszyn, co ma na celu ułatwienie wykonywanych prac. Niestety, tego rodzaju sprzęt nierzadko stanowi poważne zagrożenie dla dzieci, które często pomagają swoim rodzicom podczas prac polowych. Urazy, których doznają dzieci zwykle mają niezwykle poważny wpływ na ich zdrowie. Czy w związku z tym można uzyskać odszkodowanie?

Na jakie urazy narażone są dzieci?

Pomagając w pracach gospodarskich dzieci wykonują rozmaite czynności, nie zawsze zgodne z prawem. Niekiedy można bowiem zaobserwować jak dziecko podjeżdża ciągnikiem, aby ułatwić rodzicom załadunek sprasowanego siana lub słomy. Tego typu zadania z całą pewnością odciążają rodziców, jednakże narażają na niebezpieczeństwo dzieci. Nie są one bowiem tak sprawne i silne jak dorośli, nie do końca zdają sobie sprawę z zagrożeń, które na nie czyhają. Szczególnie niebezpieczne są maszyny służące do koszenia lub cięcia. Ich nieostrożne używanie może doprowadzić do odcięcia części ciała, co stanowi poważny uszczerbek na zdrowiu. Ponadto dzieci są narażone także na rany cięte i kłute, co także jest związane z ryzykiem płynącym z korzystania z różnego rodzaju urządzeń.

Odszkodowanie za wypadek dziecka

Jeżeli już dojdzie do wypadku, należy przede wszystkim udzielić poszkodowanemu pomocy. Gdy nie można zrobić tego we własnym zakresie, koniecznym jest wezwanie pogotowia. Już wówczas dobrze jest zadbać o jak najbardziej obszerną dokumentację medyczną.

Kolejnym krokiem jest zgłoszenie szkody. Rolnicy mają obowiązek ustawowy zawarcia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, czyli tak zwanego OC. Zatem fakt wystąpienia szkody należy zgłosić u ubezpieczyciela. Jeżeli pomimo ustawowego obowiązku rolnik nie posiada ważnej polisy, wówczas można dokonać zgłoszenia w dowolnej firmie ubezpieczeniowej, która następnie przekaże je do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Do zgłoszenia warto dołączyć zgromadzoną dokumentację.
Zdaniem eksperta z portalu https://www.tuodszkodowania.pl/: Dokumentacja ta nie jest wymagana, jednakże znacząco upraszcza ona procedurę. Otóż dzięki niej ubezpieczyciel ma pełniejszy obraz sprawy, stąd też może on precyzyjnie określić wysokość świadczenia. A jeśli poszkodowany nie zgadza się z kwotą, wówczas może odwołać się od decyzji, poprosić o interwencję Rzecznika Ubezpieczonych, a jeśli to nie pomoże, skierować sprawę do sądu.

Wypadki w gospodarstwach rolnych zdarzają się od dawna. Nawet dziś, pomimo wzrostu świadomości rodziców, nie zawsze są oni w stanie przypilnować swoich dzieci i zapewnić im bezpieczeństwo. Jest to niezwykle istotne, albowiem urazy, których można nabawić się podczas prac polowych, bywają bardzo poważne, a niekiedy nawet śmiertelne. Warto również mieć świadomość, że poszkodowany w razie wypadku nie pozostaje bez pomocy. 

Należy mu się odszkodowanie, a także inne świadczenia, w zależności od rodzaju wypadku.

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2024 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja