Akcje KPP: Widoczny pieszy i bezpieczny rowerzysta

Podczas ostatniego weekendu policjanci Wydziału Ruchu Drogowego oraz Zespołu ds. Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Turku przeprowadzili  dwie akcje o charakterze profilaktycznym wpisujące się w obszar bezpieczeństwa w ruchu drogowym pod nazwą „WIDOCZNY PIESZY” i „BEZPIECZNY ROWERZYSTA”.  Działania skierowane były przede wszystkim do niechronionych uczestników ruchu drogowego – osób, które najbardziej narażone są na niebezpieczeństwo podczas ewentualnego zdarzenia drogowego.

Głównym celem akcji była  poprawa stanu bezpieczeństwa osób w każdym wieku, zarówno pieszych jak i rowerzystów, uświadamianie o korzyściach dla naszego bezpieczeństwa, zdrowia i życia posiadania przy sobie odblasków, ograniczenie zdarzeń drogowych z udziałem pieszych, wyeliminowanie nietrzeźwych kierujących oraz kontrola stanu technicznego rowerów.

Podczas działań policjanci rozdawali elementy odblaskowe w postaci kamizelek, breloków, opasek odblaskowych zakupione m.in. ze środków Urzędu Miejskiego w Turku. W normalnych warunkach atmosferycznych po zmroku kierowca jest w stanie zauważyć pieszego z odległości 30 metrów, natomiast,  gdy osoba wyposażona jest w element odblaskowy odległość ta wydłuża się do 150 metrów. Jest to wystarczający odcinek dla kierującego pojazdem, aby zareagować i podjąć odpowiedni manewr. Przypomnę, że za brak posiadania przy sobie elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym po zmierzchu grozi mandat karny w wysokości do 100 złotych.

Działania spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem społecznym, osoby objęte akcjami przyznały, że są one bardzo potrzebne, uświadamiają co tak naprawdę jest ważne i co się liczy w naszym życiu.  Sami przyznali, że kierując samochodem lubią kiedy piesi i rowerzyści mają na sobie kamizelki odblaskowe, co daje obu stronom poczucie bezpieczeństwa.   

Bądźmy mądrzy – dawajmy dzieciom dobry przykład i nośmy odblaski, stwórzmy modę na noszenie odblasków. Nie wstydźmy się bycia widocznymi na naszych drogach!!!

asp. Dorota Grzelka – koordynator ds. profilaktyki społecznej KPP w Turku.
 

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2022 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja