„Sensy, byty i mary”, czyli Jan Kante Pawluśkiewicz odwiedził Turek

Otwarcie wystawy w Muzeum Miasta Turku im.Józefa Mehoffera było ucztą nie tylko dla oka, ale również pełną humoru i wszelkich doznań estetycznych przygodą. Wszystko to za sprawą Jana Kantego Pawluśkiewicza, który zawitał do naszego miasta.

Jan Kanty Pawluśkiewicz to kompozytor muzyki teatralnej, filmowej oraz piosenek, a także malarz specjalizujący się w technice żel-art. Współpracował z takimi znanymi osobami, jak choćby Marek Grechuta, Hanna Banaszak, Ryszard Rynkowski, Renata Przemyk, Maryla Rodowicz czy Zbigniew Wodecki. Jego kompozycje obiegły nie tylko Polskę, ale również Kanadę, Portugalię czy USA. W dorobku artysty ważne miejsce zajmuje komponowanie muzyki filmowej oraz wieloletnia współpraca z Tomaszem Zygadło. Jest laureatem wielu nagród związanych zarówno z filmem, jak i muzyką. Ich ilość jest tak znaczna, że trudno jest je wszystkie wymienić.


Obecnie Jan Kanty Pawluśkiewicz rozwija sztukę żel-art, której jest twórcą. Technika ta polega na wypełnianiu obrazów pojedynczymi kropkami żelowymi. O szczegółach niniejszej techniki gość opowiedział podczas spotkania autorskiego opartego na dużej dozie humoru. Dowiedzieliśmy się, że przygoda z żel-art to efekt kilkunastoletnich poszukiwań plastycznych w najnowszej autorskiej technologii, której podstawą są pastelowe i brokatowe żele zawarte w długopisach japońskiej firmy Uni Mitsubishi Pencil dystrybuowanych w Polsce przez firmę Trodat. Dzięki nim obrazy artysty zaskakują oryginalnością i dotychczas niespotykaną ekspresją malarską.


Jego prace dotychczas poza Polską były prezentowane na wystawach w Brukseli, Słowacji, na Węgrzech i we Włoszech.


Turek, jest jednym z miast do których dotarła sztuka Jana Kantego Pawluśkiewicza. Właśnie dzisiaj, 8 września otwarta została wystawa malarska „Laikonyka krakowskiego ego w boskiej komedii Dantego”. Zaprezentowane obrazy pochodzą z kolekcji Galerii Autorskiej ŻEL-ART i są dwunastym cyklem malarskim dorobku.  Jan Kante Pawluśkiewicz z dużym poczuciem humoru nawiązuje do poezji Dantego Alighieri, w której główny bohater przemierza ścieżki piekła, czyśćca i zbawiennego raju. Ekspozycja składa się z 26 obrazów.


Podczas wydarzenia nie zabrakło akcentów muzycznych i projekcji filmu „Ściany w 3D”, który oparty jest na cyklu obrazów „Ściany”.


Organizatorem przedsięwzięcia było Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera oraz Agencja Zegart.


Od samego początku autorowi towarzyszyli Jerzy Zegarliński oraz Katarzyna Cybertowicz.
 

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2022 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja