Drogi Wodny Plac Zabaw – kto za niego zapłaci?

W przyszłym roku w Turku rozpocznie się budowa Wodnego Placu Zabaw. Inwestycja wraz z zagospodarowaniem terenu ma powstać za kwotę 3 mln zł. Tymczasem dużo większe i bogatsze samorządy na tego typu projekt wydały o połowę mniej. Przykładem niech będą Katowice, gdzie Wodny Plac Zabaw powstał za 1,5 mln zł, w ramach tamtejszego Budżetu Obywatelskiego.

Turek na bogato
„Na ostatniej sesji miejscy radni przekazali środki na budowę Wodnego Placu Zabaw, który będzie świetną atrakcją dla małych i dużych turkowian przez około 5 miesięcy w roku.

Wodny Plac Zabaw to płytkie niecki wypełnione wodą oraz urządzenia zraszające z urządzeniami do uzdatniania i oczyszczania wody. Nieopodal znajdzie się tradycyjny plac zabaw, który będzie funkcjonował przez cały rok. Przy okazji realizacji Wodnego Placu Zabaw zostanie wykonany na terenie OSiRu parking z utwardzoną nawierzchnią oraz wymienione zostanie ogrodzenie wokół placu. Nowe oświetlenie oraz monitoring będzie służyć użytkownikom terenu a zaplecze socjalne dostosowane dla osób niepełnosprawnych będzie również wykorzystane podczas organizacji imprez masowych.
Wodny Plac Zabaw to nie tylko niecki basenowe i urządzenia, to również infrastruktura towarzysząca, dzięki której zyska cały teren OSiRu, przy ul. Armii Krajowej.

Podobnie jak plac zabaw w Przemyślu (zdjęcie poniżej) będzie wyglądał Wodny Plac Zabaw w Turku.

(foto przemysl.naszemiasto.pl)”


Można duuużo taniej
Tyle miasto o parku wodnym, tymczasem o podobnej inwestycji, która znajduje się w Katowicach znajdujemy informację na stronie: www.katowice.miasto.pl.


Tamtejszy Wodny Plac Zabawa został otwarty 1 sierpnia tego roku, a wybudowano go w ramach Budżetu Obywatelskiego w Dolinie Trzech Stawów. Znajduje się między stawem Kajakowym a stawem Łąka, naprzeciw zwykłego placu zabaw. Realizacja projektu pochłonęła około 1,5 mln zł.


„Pomysł realizacji tej wodnej atrakcji do BO zgłosiła jedna z mieszkanek Katowic. Projekt został wybrany w 2016 r. w ramach tzw. projektów ogólnomiejskich i otrzymał aż 13 078 głosów mieszkańców Katowic. Pierwotnie planowano, aby wodny plac zabaw powstał przy stawie kąpielowym. To miejsce szybko jednak okazało się nietrafione, bo znacząco zwiększyłoby koszty inwestycji, gdyż w pobliżu brakuje infrastruktury wodno – kanalizacyjnej, do której wodny plac zabaw trzeba podpiąć. Odpowiednie zaplecze, ale też miejsce dla tej atrakcji jest natomiast w okolicach ulicy Pułaskiego przy stawach Łąka i Kajakowym. I tu w 2017 roku rozpoczęła się budowa.
Plac składa się ze strefy dla dzieci młodszych i starszych. Są tu kolorowe urządzenia z dyszami, tryskaczami i fontannami, m.in.: armatka wodna, kwiatki nabierające wodę, wodne owady i gejzer ziemny. Całość ma 318 m kw. Jest tu 18 zabawek wodnych, sześć pomp, dwa filtry.

- Jest to przestrzeń umożliwiająca wspólne, rodzinne spędzanie czasu. To kolejna dodatkowa atrakcja Doliny Trzech Stawów, która przyciąga co roku dziesiątki tysięcy katowiczan i gości z całej aglomeracji lubiących aktywny wypoczynek na łonie przyrody – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Teren wodnego placu zabaw jest ogrodzony, a także monitorowany przez kamerę włączoną w system Katowickiego Inteligentnego Systemu Monitoringu i Analizy. Obok zamontowano ławki, stojaki na rowery, jest tu też zaplecze sanitarne z natryskiem.


Wodny Plac Zabaw w Katowicach Wodny jest dostępny bezpłatnie. Czynny jest codziennie od 9. do 21.”


O tym, że Wodny Plac Zabaw to trafny pomysł - nikogo nie trzeba przekonywać. Jednakże koszt jego wybudowania, który w Turku według szacunków opiewa na kwotę 3 mln zł – budzi wątpliwości. Skoro w Katowicach, gdzie liczba odbiorców jest znacznie większa można było wybudować Plac za kwotę 1,5 mln zł, turkowska kwota nie jest zbyt wygórowana?

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2021 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja