Kawęczyn: „Udział osób niepełnosprawnych intelektualnie w życiu społecznym”

„Udział osób niepełnosprawnych intelektualnie w życiu społecznym” to temat konferencji, która odbyła się 8 listopada w Środowiskowym Domu Samopomocy w Młodzianowie (gm. Kawęczyn). Uczestnicy inicjatywy poszerzyli znacznie swą wiedzę i mieli okazję uzyskać odpowiedzi na pytania. 

Organizatorami przedsięwzięcia byli Pełnomocnik Wojewody Wielkopolskiego ds. Równego Traktowania, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oddział w Poznaniu i Wójt Gminy Kawęczyn.


Głównym założeniem organizatorów było pochylenie się nad problemami osób niepełnosprawnych intelektualnie, ich rodzin i środowiska lokalnego. Zaproszeni prelegenci, reprezentujący różne sfery życia społecznego przybliżyli istotę i znaczenie stereotypów towarzyszących niepełnosprawności intelektualnej. Uczestnicy wydarzenia wspólnie zastanowili się nad możliwościami przełamywania barier utrudniających udział osób niepełnosprawnych w życiu społecznym.
 

Swoje rady oraz wiedzę przekazali przybyłym do Młodzianowa Michał Matysiak, specjalista do spraw rehabilitacji w WTZ „Koniczynka” w Poznaniu Tomasz Skrzydło, dyrektor Państwowego Funduszu osób Niepełnosprawnych (oddział w Poznaniu) Anna Skupień, Diecezjalny Duszpasterz Osób Chorych i Niepełnosprawnych Diecezji Włocławek Paweł Zalewski oraz kierownik ŚDS Młodzianów Teresa Michalska.
Nie przypadkowo miejscem konferencji był Środowiskowy Dom Samopomocy w Młodzianowie, który jako ważny element edukacji społecznej środowiska lokalnego wspiera proces integracji i przeciwdziała marginalizacji.


-Dlaczego w Młodzianowie? Dlaczego taka konferencja? W ubiegłym roku obchodziliśmy 25-lecie działań na rzecz osób z niepełnosprawnością. W Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu wspólnie z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych organizowana była duża konferencja, która rzeczywiście skupiła przedstawicieli organizacji, które działają na rzecz osób z różnymi niepełnosprawnościami. Pojawił się wówczas pewien niedosyt, że tak naprawdę wszystko co dzieje się kojarzone jest zawsze z tymi dużymi centrami, miastami, natomiast Polska to jest też powiat, to jest też gmina i trzeba pamiętać o takim sprawiedliwym rozłożeniu akcentów- mówiła Pełnomocnika do spraw Równego Traktowania w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu Maria Krupecka.


Miejmy nadzieję, że tego typu inicjatywy będą organizowane coraz częściej, a my nauczymy się postępować z osobami z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.
 

 

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2023 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja