Tuliszków: Jubileusz 80-lecia Szkoły Podstawowej z nowym sztandarem, wspomnieniami i laurami zasłużonych

- W szkole najważniejszy jest uczeń, duszą szkoły - nauczyciele i wychowawcy, wsparciem - rodzice, a dumą- absolwenci – powiedziała Mirosława Puszcz- Majda, dyrektor Szkoły Podstawowej w Tuliszkowie podczas przemówienia okolicznościowego z okazji Jubileuszu 80-lecia istnienia placówki. Uroczystości odbyły się w hali sportowej we wtorek, 28 listopada.

Choć szkoła ma już 80-lat trzyma się całkiem dobrze, kształcąc kolejne pokolenia dzieci i młodzieży. Rok 2017 to data szczególna w historii Szkoły Podstawowej im. Powstańców 1863 r., a obchodzony jubileusz stał się okazją do podsumowań, wspomnień, gratulacji i życzeń.

To również moment, w którym szkole ufundowano nowy sztandar. Jego oficjalne przekazanie oraz zaprezentowanie otworzyło część oficjalną uroczystości. Nie mogło zabraknąć wspomnień i rysu historycznego. W nostalgiczną podróż w poprzednie stulecie zabrali uczestników imprezy uczniowie szkoły, prezentując specjalnie przygotowany film – wspomnienia i refleksje. Przypomniano najważniejszych uczniów placówki i najistotniejsze wydarzenia.

Dokumenty z XVI wieku potwierdzają istnienie szkółki przy niedzielnej przy kościele parafialnym. O jej wysokim poziomie świadczy przeprowadzony spis książek – kierujący probostwem posiadali 9 rękopiśmiennych woluminów.

Pierwszą szkołę niezależną od parafii zorganizowano w 1818 roku na rynku miejskim, dzięki wsparciu Elżbiety Mycielskiej – właścicielki miasta. Szkołę zamknięto jednak na wniosek mieszkańców, których nie było stać na opłaty.

Początkowe próby reaktywacji podjął ks. Józef Kobyliński, a na nowo placówkę zorganizowano dopiero 1 850 roku, kiedy to zgodę wyraziła Anna hrabina Zamoyska – nowa właścicielka Tuliszkowa.

W 1890 roku szkoła miała już własny murowany dom o jednej izbie szkolnej i mieszkaniu dla nauczyciela, który miał w posiadaniu również ogród. Do szkoły wówczas uczęszczało 50 dzieci. W 1918 roku burmistrz Ignacy Pawlicki wystąpił z postulatem zorganizowania szkoły publicznej. W latach 1921- 24 jej dyrektorem był Michał Kobyliński.

W 1935 roku do szkoły uczęszczało około 560 dzieci, ale budynek był zbyt mały, co wymagało wynajmowanie lokali w różnych częściach miasteczka, dlatego w latach 30. pojawił się pomysł wybudowania nowego gmachu szkolnego. 10 marca 1934 r. Rada Miejska zatwierdziła Regulamin Komitetu Budowy Szkoły, po czym zaraz rozpoczęto zbiórkę funduszy, a inicjatorem przedsięwzięcia był kierownik szkoły Władysław Kochański. Pierwsze lekcje w nowym budynku rozpoczęły się w roku szkolnym 1936/37. W roku 1937 szkole nadano imię Powstańców 1963 r.

W 1939 roku w szkole pracowało 10 nauczycieli. Po wkroczeniu Niemców w 1939 szkołę przekształcono w kwaterę wojska, a rok później została zamknięta dla polskich uczniów.

Zajęcia wznowiono 1 lutego 1945 roku i trwają one nieustannie do dziś. Po Władysławie Kochańskim nadzór nad szkołą pełnili: Franciszka Wesołowska, Mieczysław Macudziński, Ignacy Pawłowski, Stanisław Oleksiak, Edward Marciniak, Władysław Zieliński, Agnieszka Małolepsza, Halina Wenc, Mariola Kuśmierkiewicz, Justyna GasconCarreno oraz obecna Mirosława Puszcz- Majda.

Pierwszy sztandar szkoła otrzymała 9 maja 1976 roku, który  z okazji jubileuszu 80-lecia trafił do spoczynku.

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2024 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja