Kawęczyn: „Sześć i pół wieku Tokar”, czyli mała miejscowość z prawdziwą historią

Dzisiaj, tj. 7 stycznia odbyło się spotkanie poświęcone promocji Monografii „Sześć i pół wieku Tokar”, opisującej dzieje wsi od roku 1362 do roku 2012, a niekiedy sięgającej nawet do roku 2016. Napisanie książki było jednym z założeń obchodów Jubileuszu 650-lecia Tokar. Po pięciu latach od tego wydarzenia zaprezentowano monografię. 

Niewątpliwie jest to książka wyjątkowa, bowiem została napisana w większości przez Tokarzan, którzy bezinteresownie poszukiwali materiałów, zdjęć, odwiedzali archiwa i przeprowadzali wywiady z obecnymi i byłymi mieszkańcami Tokar oraz osobami związanymi z Ziemią Tokarską. Monografia stanowi źródło historii ojców, dziadków, pradziadków, ale także i obecnych mieszkańców.

O tym jak powstawała monografia oraz o czym jest książka opowiedziano w dalszej części spotkania. Głos zabrali między innymi zaproszeni goście, którzy pogratulowali twórcą dzieła. Obecni wysłuchali wykładu regionalisty i starszego kustosza Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie Jerzego Łojko oraz prezentację prawnuka właścicieli folwarku w Tokarach Poduchowne Andrzeja Szymona Waliszewskiego.

Nad monografią pracowało wiele osób, które ostatecznie przyczyniły się do wielkiego sukcesu. Trudo jest je wszystkie wymienić. Praca została doceniona przez wójta gminy Kawęczyn Jana Nowaka, który wręczył podziękowania wszystkim zaangażowanym w projekt. Tokarzanie wyrazili również wdzięczność za pomoc samorządu w realizacji marzeń.

Po jakże uroczystej części oficjalnej przyszedł czas na część artystyczną przygotowaną przez uczniów Szkoły Podstawowej im.Jana Pawła II w Tokarach Pierwszych.

Organizatorami inicjatywy byli Komitet Obchodów Jubileuszu 650-lecia Tokar, wójt gminy Kawęczyn, sołtys oraz Rada Sołecka Sołectwa Tokary.

Więcej o wydarzeniu już niebawem w Ale Radio.
 

Ale!Radio: 

No Adobe Flash Player installed. Get it now.

Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2024 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja