I Liceum Ogólnokształcące jako jedyne w rankingu Perspektyw 2018

Dzisiaj, tj. 10 stycznia Perspektywy opublikowały ranking Liceów i Techników 2018. Wśród najlepszych 500 liceów ogólnokształcących nie znalazło się I Liceum Ogólnokształcące. W rankingu 300 najlepszych techników w Polsce znalazły się 23 szkoły z Wielkopolski, ale żadna z powiatu tureckiego. Co się stało?

W Rankingu Liceów Ogólnokształcących o miejscu szkoły zadecydowały: sukcesy szkoły w olimpiadach (30%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (25%) oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%).

Z kolei w Rankingu Techników rozkład kryteriów był następujący: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).

42 miejsce na 50 Liceów Ogólnokształcących w Wielkopolsce zajęło I Liceum Ogólnokształcące w Turku. Szkoła znalazła się poza 500 miejscem w rankingu krajowym. Wynik w porównaniu do lat ubiegłych zdecydowanie gorszy, bowiem w roku 2017 w skali kraju było to miejsce 409, a w 2016 roku miejsce 464. W porównaniu do roku ubiegłego szkoła odnotowała spadek o 12 oczek w rejonie Wielkopolski. W tym roku Ogólniakowi zabrakło dwóch oczek do zdobycia Lauru Brązowej Szkoły.

-My mamy poczucie dobrze wykonywanej pracy, a rankingi rządzą się swoimi prawami. Wyniki egzaminów maturalnych wskazują po analizie, że są bardzo wysokie. Mieliśmy w tym roku trzech olimpijczyków. W ubiegłym roku byliśmy wysoko i nie mieliśmy olimpijczyków. Nie wiem jaka jest więc zależność. Cieszymy się, kiedy rankingach idziemy w górę, ale absolutnie się nie sugerujemy wynikami. Jeśli jesteśmy niżej, nie podcina nam to skrzydeł. Nadal robimy swoje, a w tym roku nic nie zawiodło – komentuje dyrektor szkoły Danuta Szczepanik.

W rankingu 300 najlepszych techników w Polsce znalazły się 23 szkoły z Wielkopolski w tym żadna z powiatu tureckiego. Przypominamy, że w roku ubiegłym Zespół Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich w zestawieniu Techników Wielkopolski, zajął 86 pozycję. Szkoła zdobyła 36.21 punktów, czyli nieznacznie mniej od Zespołu Szkół Technicznych w Turku (36.58), który znalazł się na 84 pozycji w tym samym rankingu szkół.


Brak szkół technicznych naszego powiatu w rankingu oraz spadek liceum skłania do refleksji, gdzie i kto popełnił błąd. Może zamiast wydawać pieniądze "na igrzyska", należy najpierw dać przysłowiowego chleba, a więc zapewnić uczniom zajęcia wyrównawcze, skupiając się na przedmiotach strategicznych, w których wciąż wyglądamy słabo – matematyce i fizyce oraz biologii, czy chemii, których ilość w siatce godzin jest minimalna. Odpowiedź na to pytanie powinni zadać sobie powiatowi specjaliści od oświaty, w kontekście właśnie tegorocznych wyników rankingu Perspektyw.
 

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2021 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja