Zaśnieżony samochód i oszronione szyby – czym grozi taka jazda?

W trakcie zimy codziennie możemy spotkać samochody, które jadą pokryte śniegiem lub z oszronionymi szybami. Kierujący takimi pojazdami z pełną świadomością decydują się na jazdę pozbawiając się zupełnie widoczności i kontroli nad tym co dzieje się na drodze. Taki kierowcy świadomie naraża na niebezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego.

Czynności oczyszczania pojazdu nie można lekceważyć. Ma ona duży wpływ na bezpieczeństwo. Zdarza się, że zaszronione są wszystkie szyby, a przednia jest odśnieżona tylko w części. W takiej sytuacji pole widzenia jest bardzo ograniczone. Kierowca takiego pojazdu nie ma możliwości zobaczyć pieszego, nawet w pełnym świetle, nie widzi też dobrze innych pojazdów.

Innym pojawiającym się w czasie zimy problemem jest spadający lód z pojazdów. Zdarzają się przypadki, gdzie z samochodu ciężarowego spadają duże kawałki lodu. Przy większych prędkościach mogą być one śmiertelnym zagrożeniem.

W każdej z powyższych sytuacji, kierujący świadomie naraża na niebezpieczeństwo wszystkich innych uczestników ruchu drogowego, chociaż przepisy jasno określają obowiązki kierującego.
Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu. Nie może naruszać też porządku ruchu na drodze i narażać kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji.

Jeżeli kierowca nie stosuje się do powyższych przepisów może liczyć się z mandatem w wysokości od 20 do 500 zł.

Pamiętajmy, aby przed wyjazdem samochodem zadbać o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu. Wystarczy poświęcić tylko kilka minut by właściwie przygotować auto do podróży i zapewnić sobie tym samym komfort oraz bezpieczeństwo jazdy.

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2022 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja