Lanzarote - wulkaniczna piękność archipelagu Wysp Kanaryjskich

U wybrzeży Afryki Zachodniej leży piękna hiszpańska wyspa Lanzarote. Określana mianem „wyspy wulkanów” lub w języku pierwotnych jej mieszkańców „czerwoną górą”, krajobrazem różni się zdecydowanie od większości widoków znanych na naszym kontynencie. Miejscami bliżej jej nawet wizualnie do powierzchni Marsa, ale na Ziemię sprowadza nas harmonizująca z otoczeniem architektura.

Białe fasady małych domków
Idealnie wkomponowana w otoczenie zabudowa z białymi fasadami i niebieską bądź zieloną stolarką, miała współgrać i „nie psuć” krajobrazu. Uratowało to wyspę przed rozbudową wielkich hoteli i kurortów turystycznych. Obrońcą takiej wizji był najwybitniejszy architekt wyspy Cesar Manrique. Podczas transformacji gospodarczej Lanzarote utrzymującej się z turystyki, to właśnie dzięki jego obronie idei  zrównoważonego rozwoju uniknięto rozbudowy wysokiej hotelowej infrastrukury.

Koncepcja Cesara Manrique opierała się na projektowaniu domów nie więcej niż 2-piętrowych i harmonijnym wkomponowaniu ich w otoczenie. Również drogi budowano tak, aby przypominały pasma rozlewającej się lawy, a przewody elektryczne poprowadzone zostały pod ziemią. Wszystkie te zabiegi doprowadziły do objęcia przez UNESCO wyspę Lanzarote (po raz pierwszy w historii w całości) Rezerwatem Biosfery.

Atrakcyjne i wyjątkowe  miejsca
Niewątpliwie do takich zaliczyć trzeba, znajdujący się w północnej części wybrzeża  Tunnel de la Atlantida. Jest to najdłuższa podwodna jaskinia lawowa na świecie. Jej początek datowany jest na okres ok. 20 000 lat temu, a do powstania doszło podczas wybuchu wulkanu Monte Corona. Tunel ten ma swój koniec 64m pod powierzchnią wody i w całości można go zwiedzać. Doskonała akustyka tego miejsca przyczyniła się do utworzenia audytorium, w którym to odbywają się liczne festiwale i przedstawienia.

Kolejną atrakcją wyspy jest otwarte dla nurków w 2016 roku muzeum zlokalizowane na dnie oceanu. Museo Atlantico, jest zarazem pierwszym podwodnym muzeum rzeźby w Europie i Atlantyku. Artystyczna instalacja zawiera 400 rzeźb, a zamiarem jej twórcy, rzeźbiarza Jasona deCaires Taylora jest skierowanie uwagi odbiorcy na tematy związane z ochroną przyrody. Cała instalacja powstała również dlatego, aby przyciągnąć morskie stworzenia potrzebne do odbudowy i rozrostu koralowców.


Podróż właściwie za jeden uśmiech

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2024 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja