Malanów: 100 Bartusiów na 100-lecie odzyskania Niepodległości

Dzisiaj, tj. 4 kwietnia w Świetlicy Wiejskiej w Malanowie wójt gminy Sławomir Prentczyński oraz nadleśniczy Nadleśnictwa Turek Bartosz Perz przekazali mieszkańcom sadzonki dębu. W ramach akcji „100 Bartusiów na 100-lecie odzyskania niepodległości” do rozdania jest 100 sadzonek tego szlachetnego drzewa. 

Po krótkiej prelekcji obecni mogli odebrać bezpłatnie drzewko. Należy nadmienić, że dąb jest symbolem gminy Malanów.

Dębem, który był jedną z inspiracji do zorganizowani akcji jest Bartek. Ma on około 500 lat, obwód pnia ponad 870 cm, wysokość prawie 20m, a rozpiętość korony to prawie 35.

Z drzewem związane są dwie legendy. Jedna głosi, że drzewo miał posadzić sam Mieszko, który przebywał w rejonach gminy pa polowaniu ze są żoną. A, że noc zaskoczyła ich w pobliżu Kotwasic postanowili przenocować w jednej z chat. Na pamiątkę swego pobytu książę posadził obok chaty dębowe drzewo.
Według innej legendy w cieniu drzewa odpoczywał sam Napoleon Bonaparte, który wracał z podboju Europy.

Należy nadmienić, że Bartek jest wśród 16 drzew z całej Polski i jako jedyny z Wielkopolski walczący o tytuł Drzewa Roku 2018. Zwycięzca konkursu powalczy o tytuł Europejskiego Drzewa Roku. Elektroniczne głosowanie rozpocznie się na przełomie maja i czerwca.

Dlaczego warto sadzić i pielęgnować drzewa? Jest wiele pozytywnych aspektów tego typu przedsięwzięć. Drzewa poprawiają jakość powietrza. Produkują tlen, przyczyniają się do tworzenia naturalnej bariery dla wiatru oraz wydzielają działające bakteriobójczo lotne związki.
 

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2021 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja