„Społeczeństwo to policja, a policja to społeczeństwo”, czyli mieszkańcy rozmawiali o bezpieczeństwie

Monitoring, mandaty, organizacja ruchu czy nieczystości to tylko niektóre tematy poruszone przez mieszkańców powiatu tureckiego podczas debaty społecznej, która odbyła się 5 kwietnia w Kinie „Tur”. Organizatorzy spotkania nie tylko odpowiedzieli na pytania obecnych, ale również opowiedzieli o wdrażanych przez policję programach i aplikacjach, które mają poprawić bezpieczeństwo. 

Zorganizowana przez Komendę Powiatową Policji w Turku debata społeczna pt. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie- możesz mieć na nie wpływ” to kolejna już inicjatywa mająca na celu poprawę egzystencji mieszkańców. Na pytania przybyłych odpowiadali komendant KPP w Turku mł. insp. Michał Grzelak, burmistrz miasta Turku Romuald Antosik oraz wicestarosta Dariusz Kałużny.

Debaty dotyczące bezpieczeństwa z roku na rok cieszą się coraz większą frekwencją. Uczestniczą w nich zarówno osoby starsze, jak i młodzież. Głównym celem spotkania było zdiagnozowanie problemów oraz zagrożeń utrudniających życie mieszkańcom powiatu tureckiego.

Debatę rozpoczął oficer prasowy KPP w Turku Mateusz Latuszewski. Powitał on zaproszonych gości, a następnie oddał głos komendantowi.

Michał Grzelak przedstawił statystyki z lat ubiegłych zaznaczając, iż w powiecie tureckim na drogach jest coraz mniej wypadków. Mimo to nadal mają miejsce zdarzenia drogowe, a ich powodem jest głównie wymuszanie pierwszeństwa przede wszystkim przez osoby młode.

Komendant przypomniał o działającej w Wielkopolsce Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, która umożliwia mieszkańcom sygnalizowanie miejsc niebezpiecznych.
Zaznaczył również, że każde naniesione na mapę zagrożenie wywołuje odpowiednią reakcje policji i każde zgłoszenie zostaje sprawdzone.

Mieszkańcy powiatu coraz chętniej korzystają z inicjatywy zgłaszając rozmaite tematy. Do najczęstszych problemów należą: nieprawidłowe parkowanie (532 zgłoszenia), przekraczanie dozwolonej prędkości (396 zgłoszenia) oraz spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych (242 zgłoszenia).

Podczas spotkania głos zabrał specjalista ds.bezpieczeństwa Paweł Durkiewicz z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Koninie. Poinformował zebranych o obowiązku noszenia odblasków, zachowaniu bezpieczeństwa na drogach oraz przewidywaniu i unikaniu zagrożeń.

St.sierż. Konrad Ranuszkiewicz z wydziału d/w z cyberprzestepczością przedstawił pułapki czyhające w internecie i sposoby ich unikania. Opowiedział, jak zminimalizować skutki ataków hakerów, bądź złodziei tożsamości.

Po przemówieniach zaproszonych gości Mateusz Latuszewski zaprosił zebranych na drugą część debaty, w której mieszkańcy mogli zadawać pytania dotyczące bezpieczeństwa bądź poprawy komfortu życia.

Poruszonych tematów było wiele. Mieszkańcy pytali o mandaty, o to dlaczego w parku nie są zainstalowane kosze na zwierzęce odchody, progi zwalniające, światła czy znaki drogowe. 

-Dlaczego w Turku jest problem z monitoringiem i dlaczego nie jest dobrze zrobiony?- pytał jeden z obecnych.

Odpowiedzi na pytanie udzielił burmistrz Romuald Antosik.

-Monitoring wymaga gruntownej naprawy, w roku 2017 wymieniliśmy 3 kamery na 10 punktów kamerowych, teraz wspólnie z policją wybierzemy te miejsca, gdzie te kamery powinny się znajdować i będziemy usprawniać system monitoringu.

Jeden z mieszkańców poruszył temat ptaków zanieczyszczających turkowski park.

- Mieliśmy sokolnika, który sprawił, że ptaki uciekały, niestety mieliśmy pozwolenie od RDOŚ tylko do końca marca, a zwierzęta mają to do siebie. że wracają do swoich gniazd i właśnie nastąpił ich powrót. Ponieważ przepłoszenie trwało zbyt krótko- poinformował burmistrz.


 

 

Ale!Radio: 

No Adobe Flash Player installed. Get it now.

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie- możesz mieć na nie wpływ
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2024 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja