ZE PAK w rzeczywistości bez Adamowa, z pozytywnym nastawieniem na Ościsłowo i gorszymi wynikami

Niższe przychody ze sprzedaży, mniejsze nakłady inwestycyjne, zamknięcie Elektrowni Adamów i brak konkretów w sprawie Ościsłowa – grupa kapitałowa ZE PAK przedstawiła wyniki finansowe za 2017 rok. 

W ubiegłym roku elektrownie należące do ZE PAK wypuściły na rynek 8,39 TWh energii elektrycznej, a rok wcześniej było to 9,27 TWh. Elektrownia Pątnów II była jedyną, w której zanotowano wzrost produkcji, natomiast w wyłączonej z początkiem roku turkowskiej Elektrowni Adamów spadek produkcji wynosił 20 proc. Niemal o 13 proc. spadła także sprzedaż energii elektrycznej. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży ZE PAK za 2017 rok wyniosły 2,443 mld zł (w roku 2016 było to 2,705 mld zł). Rok 2017 w wynikach grupy to także mniejszy zysk ze sprzedaży ciepła. Zysk netto ZE PAK wyniósł 183,5 mln zł i był mniejszy od zanotowanego w 2016 roku o 26,7 proc. Zmalały też nakłady inwestycyjne grupy – w 2017 roku wyniosły 108 mln zł, a w roku wcześniejszym – 127 mln zł. O 295 mln zł spadło natomiast zadłużenie netto grupy.

Władze ZE PAK wiele razy podkreślały, że funkcjonują w specyficznych, nieustannie zmieniających się warunkach, a to, co dzieje się w otoczeniu grupy, nie pozostaje bez wpływu na jej wyniki. Początek 2018 to wyłączenie Elektrowni Adamów, co w oczywisty sposób wpłynęło na zmniejszenie skali działalności ZE PAK. Jednym z głównych celów dla spółki wciąż pozostaje optymalne wykorzystywane posiadanych zasobów, w tym zasobów węgla brunatnego. Grupa wciąż oczekuje również na decyzję w sprawie możliwości uruchomienia nowej odkrywki w Ościsłowie.
 

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2021 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja