Wideo: „Sachsowie – Polacy z wyboru”, czyli spotkanie autorskie z Ewą Jóźwiak

„Sachsowie – Polacy z wyboru”- to tytuł książki, która wydana została w 2017 roku przez Wieluńskie Towarzystwo Naukowe. Jej autorką jest dr Ewa Jóźwiak, którą dzisiaj, tj. 18 maja przywitano w Muzeum Miasta Turku im.Józefa Mehoffera. 

Książka „Sachsowie – Polacy z wyboru” dotyczy procesu polonizacji czterech pokoleń pastorów Sachsów. Praca jest przede wszystkim opracowaniem biograficznym, ale porusza także problem tożsamości narodowej, z jakim zmagała się ludność przybywająca z Europy zachodniej do XIX –wiecznej Polski i zapuszczająca tu na stałe korzenie.

-Pomysł na tę książkę powstał w mojej głowie w momencie, kiedy zaczęłam zbierać materiały o moim dziadku bowiem jednych z Sachsów jest mój dziadek. Jest on najmłodszy z tej rodziny, najmłodszy z pastorów o których piszę. Znałam go, kochałam, chciałam napisać jego biografię- mówi autorka książki.

Ewa Jóźwiak urodzona w Olsztynie to polska działaczka ekumeniczna, teolog, dziennikarka i redaktorka, doktor nauk teologicznych, prezes Synodu Kościoła Ewangelicko – Reformatorskiego w RP.

Autorka książki studiowała na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, Instytucie Ekumenicznym Johanna Adama Mohlera w Pedeborn. Uzyskała licencjat naukowy na ATK. Była członkiem redakcji kwartalnika Studia i Dokumenty Ekumeniczne, asystentką redaktora naczelnego, a następnie redaktorką naczelną pisma Jednota. Pracowała w Gazecie Stołecznej i była sekretarzem redakcji Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Od 2002 roku jest członkiem Synodu Kościoła Ewangelicko -  Reformowanego w RP. Od 2007 roku natomiast jest sekretarzem Komisji ds. Mediów Polskiej Rady Ekumenicznej.
Uczestniczyła w I Europejskim Zgromadzeniu Ekumenicznym w Bazylei, II Europejskim Zgromadzeniu Ekumenicznym w Grazu oraz III Zgromadzeniu Ogólnym Ekumenicznego Forum Chrześcijanek Europy w Yorku.

W latach 1986 – 1989 była jednym z organizatorów młodzieżowych spotkań ekumenicznych w Kodyniu.

O czym dokładnie jest książka „Sachsowie – Polacy z wyboru” i jak powstawała Ewa Jóźwiak opowiedziała podczas spotkania promocyjnego w turkowskim muzeum.

Już niebawem zapraszamy do obejrzenia materiału wideo.
 

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2023 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja