Adamów na gaz w przyszłym roku! To już nie są plotki

Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA poinformował w raporcie o zamiarze dostosowania wyłączonych obecnie z eksploatacji bloków węglowych w elektrowni Adamów do produkcji energii elektrycznej z wykorzystaniem paliwa gazowego. 

Od kilku tygodni pojawiały się informacje o tym, że wyłączona z początkiem roku elektrownia ma znów działać. Tym razem w oparciu o gaz. Co więcej, inwestycja ma być zrealizowana do końca pierwszego kwartału 2019 roku. Przystosowanie zakładu do nowego rodzaju paliwa obejmie kilka etapów. Pierwszy to uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych, następnie wykonanie przyłącza gazowego i dostosowanie kotłów właściwych do spalania gazu ziemnego zamiast węgla brunatnego. Do tego trzeba będzie wykonać niezbędne prace remontowe i pomiarowe.

Przewidywana do osiągnięcia moc elektrowni po dostosowaniu do wykorzystania paliwa gazowego ma wynieść około 500MW. Przewidywana wysokość nakładów wyniesie kilkadziesiąt milionów złotych. Jak wynika z informacji przekazanych we wspomnianym raporcie spółka podejmując decyzję o zamiarze realizacji projektu brała pod uwagę szereg czynników, wśród których najważniejsze to krótki okres jego realizacji oraz szacunkowe nieduże nakłady. W ocenie spółki projekt ten doskonale wpisuje się w strategię zapewnienia rezerwy mocy w okresach szczytowego zapotrzebowania. Dodatkową przesłanką jest umiejscowienie elektrowni Adamów w Krajowym Systemie Energetycznym oraz bliskość źródła dostaw gazu.

Pomyślność inwestycji zależeć będzie jednak od uzyskania niezbędnych formalnych pozwoleń oraz zgody rady nadzorczej ZE PAK.
 

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2021 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja