Wideo: Jacek Bartkowiak o swojej książce w Muzeum Miasta Turku

W piątek, 25 maja w Muzeum Miasta Turku im.Józefa Mehoffera odbyła się promocja książki Jacka Bartkowiaka, która nosi tytuł „„Element antysocjalistyczny. Samorząd studentów na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu w latach 1980-1989”. O czym jest książka i jak powstawała opowiedział sam autor.

Jacek Bartkowiak studiował historię na UAM w Poznaniu, a następnie uczył w Liceum Ogólnokształcącym w Słupcy. Pełnił między innymi funkcje redaktora naczelnego Gazety Słupeckiej oraz Monitora Wielkopolskiego. Był dyrektorem Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, a obecnie pracuje w biurze prasowym Narodowego Funduszu Zdrowia.

Autor odwiedził Turkowskie muzeum, gdzie opowiedział o swojej książce „Element antysocjalistyczny. Samorząd studentów na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu w latach 1980-1989”.
Książka opisuje czasy tworzenia autonomicznego, samorządnego Uniwersytetu jako rzeczywistej wspólnoty nauczycieli i studentów.

Autor dotarł do raportów kilkudziesięciu tajnych współpracowników z grona studentów i pracowników UAM, którzy pracowicie dokumentowali działania inicjatorów Samorządu. Wiele nazwisk udało się ujawnić, niestety nie wszystkie - ze względu na zniszczenie sporej części akt.

Oprócz bogatej podstawy źródłowej wykorzystano relacje ponad 40 uczestników wydarzeń. Studenci UAM byli w latach 80. grupą szczególnie aktywną, a ich działanie promieniowało na sytuację na uczelniach Poznania i innych ośrodków akademickich. Książka została wydana pod patronatem Rektora UAM prof. Andrzeja Lesickiego i przy pomocy Parlamentu Samorządu Studentów UAM. Publikacja na ponad 600 stronach zawiera ok.120 zdjęć.

źródło:iTurek.net / Muzeum Miasta Turku

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2022 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja