Władysławów: Jak żyć ze stwardnieniem rozsianym? Wykład Magdaleny Dębińskiej

Stwardnienie rozsiane –wpływ przebiegu choroby i aktywności fizycznej na jakość życia. Wykład o takiej tematyce wygłosiła we wtorek, 29 maja mgr Magdalena Dębińska, doktorantka Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

Stwardnienie rozsiane to schorzenie ośrodkowego układu nerwowego. W Polsce na tą przypadłość choruje około 40 tysięcy osób, głównie w wieku od 20 do 40 lat, rzadko chorują osoby, które nie ukończyły  jeszcze 18 roku życia, oraz po 50 roku życia. Pani Magdalena w swojej codziennej pracy, zarówno naukowej jak i praktycznej, jako fizjoterapeutka, często spotyka się z chorymi na SM. Skąd pomysł na wykład we Władysławowie? - Zawsze interesowałam się neurologią i rehabilitacją neurologiczną. Postanowiłam się rozwijać w tym kierunku. Po analizie literatury i dotarciu do wielu osób okazało się, ze stwardnienie rozsiane jest wciąż tematem mało poznanym dla osób nie związanych z medycyną czy fizjoterapią itd. Hasło „SM” kojarzy się z wyrokiem i śmiertelną choroba. Jednak nie do końca tak jest - nie umieramy na SM - wyjaśnia prowadząca prelekcję. Podczas wykładu mgr Magdalena Dębińska starała się przekonać słuchaczy, że SM, choć jest chorobą nieuleczalną, to można z nią żyć i funkcjonować w społeczeństwie. Diagnoza stwardnienie rozsiane nie musi od razu równać się „wózkowi” i uzależnieniu od osób trzecich(opiekunów, partnerów, współmałżonków). Zanim choroba wejdzie w zaawansowane stadium często upływa nawet 10 do 15 lat.

Celem wykładu było przybliżenie tematu stwardnienia rozsianego i pokazanie, że odpowiednie leczenie, szeroko pojęta rehabilitacja pozwala na normalne funkcjonowanie i zdecydowanie poprawia jakość życia.
 

 

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2021 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja