Brudzew: Unikatowa tradycja grania na wieży strażackiej remizy

Maj to niewątpliwie piękny miesiąc. Jednak w Brudzewie przybiera on jeszcze bardziej wyjątkową oprawę. Nawet kogut w tym miesiącu ze swoim pianiem musi ustąpić miejsca Brudzewskim Trębaczom Maryjnym. 

W piątym miesiącu każdego roku trębacze dwa razy dziennie – o 7.00 i 19.00, wdrapują się na wieżę brudzewskiej remizy strażackiej, żeby grać na cztery strony świata pieśni ku czci Najświętszej Maryi Panny. Historia Brudzewskich Trębaczy Maryjnych sięga aż 1935 roku, kiedy to zapoczątkował ją Jan Głąbowski – ówczesny naczelnik straży.

31 maja br. Brudzewscy Trębacze Maryjni po raz ostatni w 2018 roku zagrali utwory na chwałę MB Królowej Świata. W tym roku można było usłyszeć pieśni takie jak m.in. „Gwiazdo śliczna wspaniała”, „Chwalcie łąki umajone” czy „Czarna Madonno”, a także „Maryja Królowa Świata – Apel Jasnogórski” znana też pod nazwą „Maryja Regina Mundi”.

W trakcie 83. już edycji grania pieśni z wieży remizy w Brudzewie utwory wykonywali druhowie Andrzej Różewski, Rafał Szurgot, Krzysztof Rosicki, Rafał Derucki, Roman Gronowalski oraz Bartosz Trawentkowski – członkowie Orkiestry Dętej OSP Brudzew. Swoją grą zachwycali nie tylko mieszkańców Brudzewa i okolic, ale także osoby, które pod remizę w Brudzewie przybywały specjalnie, żeby posłuchać ich umiejętności z innych zakątków naszego powiatu.

Brawo Panowie!
 

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2022 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja