Kawęczyn: Zajrzeli do gniazd i zaobrączkowali bociany

Już po raz czwarty zaobrączkowano kawęczyńskie bociany. Akcja liczenia ptaków trwa jednak w gminie o wiele dłużej - niemal dwie dekady. 

Obrączki to takie bocianie tablice rejestracyjne. Dzięki nim wiadomo, jakie są losy ptaków po opuszczeniu gniazda - gdzie wędrują, czy wracają na te same gniazda i czy gmina Kawęczyn sprzyja ich rozmnażaniu. Ciekawostką jest, że po pierwszym obrączkowaniu dwa kawęczyńskie bociany trzykrotnie pojawiły się w Izraelu, na co wielu znawców czeka wiele lat. Podczas obrączkowania każdego roku jest obecna Alina Bartosik - pomysłodawczyni liczenia bocianów w gminie Kawęczyn. To ona, jak nikt inny zna losy bocianich rodzin.

- W tym roku mamy mniej bocianów. Cieszymy się jednak, że pomimo suszy w tym roku, są one wykarmione. Młode, które opuszczają gniazda w to samo miejsce wracają dopiero na trzeci sezon. W ciągu dwóch pierwszych szukają swojego miejsca w bocianich stadach - wyjaśnia pani Alina.

Obserwacje bocianów przez blisko dwie dekady pozwalają powiedzieć, że gmina i jej ekosystem sprzyjają tym ptakom. Każdego roku odnotowywane są liczne wylęgi. Trzy pisklaki w gnieździe są oznaką stabilności populacji. Bociany chętnie korzystają z przygotowywanych dla nich platform, gdzie zakładają swoje gniazda. Przyzwyczajają się do postępu cywilizacyjnego w postaci szumu aut oraz wścibskości człowieka. Pozwalają sobie pomagać.

 

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2023 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja