WOT w Turku „bytem wirtualnym”? Już niebawem herb Powiatu Tureckiego pojawi się na oznace rozpoznawczej 123 batalionu lekkiej piechoty

Radni większością głosów wyrazili dzisiaj, tj.9 lipca zgodę na zamieszczenie herbu Powiatu Tureckiego na oznace rozpoznawczej formowanego pułku 123 batalionu lekkiej piechoty 12. Wielkopolskiej Obrony Terytorialnej. Decyzja nie była podjęta jednomyślnie. Swoje zaniepokojenie wyrazili między innymi Marian Mirosław Marczewski, Andrzej Wojtkowiak oraz Zdzisław Wojtkowiak.

-Wystąpiono z pisemnym wnioskiem o wyrażenie zgody na zamieszczenie herbu Powiatu Tureckiego na oznace rozpoznawczej formowanego pułku 123 batalionu lekkiej piechoty 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, która ma stanowić symbol identyfikacyjny spajający żołnierzy z regionem- wyjaśnił dyrektor Wydziału Rozwoju i Edukacji Jacek Suszek.

Swoje zaniepokojenie w tej sprawie jako pierwszy wyraził radny Marian Mirosław Marczewski.

-Trochę się na tym wojsku znam. Przecież tam nie ma nic. Zero. Wiemy, że jak mają ćwiczenia to biegają po lasach i udają, że mają amunicję i strzelają do siebie. Nadaje się odznaczenia, czy sztandar, czy imię bohatera narodowego pododdziałom, które istnieją. A to nie istnieje, to jest byt wirtualny. Być może gdzieś będzie, być może nie. A te siły są tak potrzebne, jak pryszcz na nosie. Ja rozumiem, gdyby ten batalion powstał i wówczas by się wojsko zwróciło i mieliby ten emblemat wyróżniający ten batalion na mundurach. Ale nie w takiej sytuacji- mówił radny.

Podobnego stanowiska jest Andrzej Wojtkowiak, który zaapelował o niepodejmowanie wspomnianej uchwały, a jedynie scedowanie jej na przyszłą radę.

-Mamy do wyboru pół roku i następna rada niech podejmuje wspomnianą uchwałę odnośnie tego herbu. Ta jednostka powstanie za kilka lat i ta uchwała jest w tej chwili niepotrzebna- proponował Andrzej Wojtkowiak.

Z pytaniem do obecnych w sali wystąpił również Zdzisław Wojtkowiak.

-Chciałbym się zapytać czy ktoś na tej sali jest zorientowany czy w innych powiatach również WOT-y wystąpiły do samorządów o wykorzystanie herbu powiatu. W poprzednich kadencjach przyznano odznaczenia za zasługi dla powiatu dla ponad 920 sztuk a w kadencji 2010 - 2014 543. Czyli te odznaczenia się zdewaluowały i dlatego poprzednia kadencja zaniechała tych odznaczeń. Uważam, że przykład idzie z góry. Batalion piechoty - czy ktoś w ogóle wie co to znaczy batalion i ile tam jest wojska? Batalion nie zmieści się w całym zagospodarowaniu, na tym placu. Jeżeli to powstanie, wystąpią z pismem i jak najbardziej jestem za tym żeby taką odznakę przyznać ale nie teraz. Gdzie to ma niby być?- pytał Zdzisław Wojtkowiak.

Jak tłumaczył starosta Mariusz Seńko, nie było żadnych przeciwskazań, aby prośbę uchylić. Uchwała została ostatecznie podjęta przez radnych Powiatu Tureckiego większością głosów.
 

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2022 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja