Co w zdrowiu piszczy?

Wrzesień……  nieubłaganie mija lato - minęły letnie wakacje, minęła letnia olimpiada i gdyby nie sukcesy polskich niepełnosprawnych paraolimpijczyków, (które nareszcie mamy okazję śledzić na żywo w TVP), minęłyby nasze emocje jakie niesie za sobą wirus Zika. Ta medialna cisza nie może jednak uśpić naszej czujności wobec zagrożenia jakie z sobą niesie.

Jak czytam w najnowszej prasie lekarskiej, pierwsze dziecko z mikrocefalią Zika urodziło się w Europie! Jego hiszpańscy rodzice, mimo wczesnej diagnozy prenatalnej nie zdecydowali się usunąć ciąży. Do zakażenia matki wirusem doszło prawdopodobnie podczas podróży do krajów Ameryki Południowej.
U większości chorych samo zakażenie przebiega niemal bezobjawowo, a u części chorych pojawia się gorączka, wysypka i bóle stawów. Zakażenie może być skutkiem ukąszenia komara lub odbycia stosunku z osobą zarażoną. Obecność wirusa w organizmie ciężarnej kobiety doprowadza do niedorozwoju centralnego układu nerwowego u płodu – co przejawia się jako małogłowie, zaburzenia neurologiczne  i niedorozwój psychiczny u dziecka.


------------------------------------------------------------------------------------------------------
Chcesz żyć dłużej? Zostań wegetarianinem!
U wegan ryzyko przedwczesnej śmierci z powodu cukrzycy, otyłości, chorób układu krążenia, hipercholesterolemii czy niektórych nowotworów spada aż o 32%. Kusząca alternatywa! Ciekawe ilu z nas wybierze krótsze życie z kotletem schabowym i jajkiem w majonezie, a ilu będzie chciało żyć dłużej na soczewicy?
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 

Nowotwory są stare jak świat!
Dotychczas naukowcy uważali, że nowotwory pojawiły się dopiero na pewnym etapie ewolucji naszego gatunku. Okazuje się jednak, że komórki nowotworowe znalezione u hominidów sprzed 2 mln lat, niczym nie różnią się od tych nam współczesnych. Odkrycie dowodzi, że choroby te są częścią naszego ewolucyjnego dziedzictwa. Potwierdzają to również ślady komórek nowotworowych w kościach dinozaurów. Być może ten „historyczny spadek” uda się odrzucić chińskim naukowcom, którzy (wbrew międzynarodowym sprzeciwom) prowadzą próby modyfikacji ludzkiego genomu. Metoda ta, nazywana genetycznym skalpelem , pozwala na precyzyjne wycinanie i wklejanie fragmentów DNA żywych komórek. Umożliwia więc wycięcie wadliwej wersji genu i wstawienie na jej miejsce nowej. Takie próby dokonane na zwierzętach okazały się obiecujące, ale nie dały oczekiwanego efektu u ludzi. Chińczycy jednak dalej pracują nad udoskonaleniem tej metody, a wbrew apelom o zachowanie odpowiedzialności, do modyfikacji ludzkich zarodków przygotowują się Brytyjczycy i Amerykanie. Bardzo obiecujące jest pokonanie takich bardzo groźnych  nowotworów jak: czerniak skóry, szpiczak czy mięsak ale pamiętajmy że „każdy kij ma dwa końce”.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2024 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja