Czy w Turku jest smog?

W ostatnim czasie w Polsce jednym z podejmowanych tematów jest smog. Jego dopuszczalny poziom został znacznie przekroczony, co ma wpływ na nasze zdrowie. Już teraz w wielu sklepach zabrakło masek ochronnych, a badania wykazują, że zawarte w smogu substancje równoważą wypalenie przez nas około dziesięciu papierosów dziennie. Jak sytuacja wygląda w naszym mieście?

Najgorzej na obrzeżach
W skład smogu wchodzą wyjątkowo szkodliwe związki chemiczne i pyły. Są one zagrożeniem dla zdrowia. Mogą wywołać astmę oraz powodować zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, niewydolność oddechową czy paraliż układu krwionośnego. Zwiększa zachorowalność oraz powoduje zmniejszenie masy urodzeniowej płodu. Powiązaną z nim chorobą jest również przewlekła obturacyjna choroba płuc.


-Norma jest dla całej strefy wielkopolskiej, której elementem jest powiat turecki. W tym momencie nie rozpatrujemy normy dla powiatu tylko dla całej strefy- informuje Maria Pułyk Naczelnik Wydziału Monitoringu Środowiska z Poznania.


Z całą pewnością zwiększyła się w ostatnich czasach liczba osób z chorobami płuc czego skutkiem jest zapylenie. Jest to związane z miejscem pracy, samoczynną destrukcją czy powiększającym się w znacznym stopniu zanieczyszczeniem powietrza.


- Czasem ciężko się oddycha na osiedlach tam, gdzie się pali węglem, miałem oraz drewnem, bo to jest główna przyczyna wzrostu pyłu zawieszonego PM10. Jego główny składnik rakotwórczy benzopiren jest bardzo niebezpieczny. On szczególnie powstaje w naszych domowych piecach typu miałowego, węglowego, drzewnego, kominków. Jeśli do tego dochodzi spalanie śmieci i odpadów, wówczas ma to wpływ na nasze zdrowie - informuje Alfred Rajczyk dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Turku.


Jak dodaje dyrektor w naszym mieście w porównaniu z tym, co dzieje się na osiedlach dookoła, źle nie jest. Najgorzej sytuacja wygląda na terenach osiedli domków jednorodzinnych i miejscach, gdzie nie ma gazu lub nie stosuje się innego ekologicznego spalania.


Turek bez pyłomierza
Pył przenosi się na działki i jak wykazały badania to nie jedzenie marketowe jest skażone i jest gorszej jakości, ale właśnie warzywa i owoce z ogródków przydziałkowych. Na to jednak mało kto zwraca uwagę.


-Są miasta, które świadomie rezygnują z pyłomierzy z uwagi na to, że boją się ocen i pytań-  informuje Alfred Rajczyk.


W Turku pyłomierza brak, więc potwierdzonych informacji dotyczących smogu nie mamy.


- Na chwilę obecną nie ma u nas pacjentów, którzy zgłaszaliby się z powodu dolegliwości związanych ze smogiem. Pacjenci nie są na tyle wyedukowani żeby wiedzieli z jakiego powodu do nas trafiają. Jeżeli jest pacjent który ma objawy astmy oskrzelowej to z wywiadu wynika że przebywa w rejonie na przykład ul. Kaliskiej i tam ten problem jest największy. Wtedy można to pod smog nasz turecki podciągnąć. Nigdy nie można stwierdzić, czy to choroba związana bezpośrednio z tą przyczyną. Chyba, że ewidentnie osoba przebywa w miejscu zagrożonym smogiem, ale tacy pacjenci raczej do nas nie trafiają – powiedział nam pulmunolog Krzysztof Brzęcki.


Na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska znajduje się komunikat w sprawie aktualnej i prognozowanej jakości powietrza w Polsce. W niniejszym komunikacie wyczytać możemy, że na dzień 9 stycznia bieżącego roku stężenie pyłu zawieszonego w wielu miejscach Polski przekracza 100ug/m3. Najwyższe stężenia jednogodzinne przekraczające wartość 200ug/m3 występują między innymi w województwie Wielkopolskim. Nie należy jednak wartości jednogodzinnych bezpośrednio odnosić do poziomu dopuszczalnego wynoszącego 50ug/m3, ponieważ jest to wartość stężenia dobowego, a nie jednogodzinnego.

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2022 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja