Wideo: Co dalej ze Szkołą Filialną w Piekarach w gm.Dobra? Rodzice walczą o odrębność

60- osobowa grupa rodziców uczestniczyła w spotkaniu z przedstawicielami urzędu i instytucji oświatowych, którego głównym tematem były losy Filii Szkoły Podstawowej w Piekarach w gminie Dobra po wprowadzeniu reformy oświatowej. Rodzice i lokalna społeczność domagają się, aby szkoła stała się ośmioletnią, ale samodzielną placówką. Nieco inne rozwiązania proponuje burmistrz. Jaki los spotka dzieci z Piekar?

W spotkaniu zorganizowanym w czwartek, 16 lutego uczestniczyli, m.in.: Andrzej Piątkowski, burmistrz Dobrej, Jacek Gajewski - zastępca burmistrza, Władysław Sitarek i Cezary Madej- radni gminni, Barbara Stasiak- pełnomocnik burmistrza Dobrej ds. oświaty, Elżbieta Jesionek- kierownik szkoły filialnej w Piekarach, Marek Milczarek dyrektor Zespołu Szkół w  Dobrej oraz Przemysław Tomczak- przewodniczący Rady Rodziców

- Gmina Dobra lekcje odrobiła- zapewniał zebranych burmistrz Piątkowski, informując, że odbyły się spotkania i rozmowy z kuratorium.

-Po pięciu latach, kiedy spotykaliśmy się w sprawie utworzenia filii, zapewnialiśmy że w żaden sposób nie dotykamy państwa, ani dzieci – mówił burmistrz – Dzisiaj są inne konsultacje, wymagają tego przepisy, które musimy wykonać. Jako samorząd, pomimo tego, że mamy może odmienne zdanie musimy założenia ustawy realizować. Chcemy uzyskać od państwa pełną i rzetelną informację, bo musze się dobrze przygotować do komisji i sesji Rady Miejskiej. Aby podczas ostatecznej sesji podjąć decyzję. Jest wystarczająco czasu na konsultacje i rozmowy. Samorząd nigdy nie miał i nie miał planów czy pomysłu, aby ta szkoła przestała funkcjonować. To jest za duży obwód, nawet jeżeli młodych matek będzie mniej, to będzie przyzwoita liczba do tego, aby przedszkole i szkoła mogły funkcjonować.

Burmistrz wyjaśnił, że  Rada Miejska musi podjąć uchwałę na dwa lata od 1 września 2017 do 31 sierpnia 2019. W roku 2109 konieczne będzie podjęcie kolejnej uchwały o tym, co ma być później. Zaproponował, że jeżeli będzie wola rodziców na ten okres przejściowy dwóch lat Szkoła Filialna w Piekarach pozostanie w stanie niezmienionym z klasami 1- 6. W roku 2019 nie może być takiej organizacji, że będzie szkoła filialna z klasami 1-6. Jako filia może być 1-4 lub 1-8. Padła propozycja wspólnej dyskusji o tych wszystkich propozycjach, z zaznaczeniem, że najważniejsze jest to, aby w gronie osób dorosłych stworzyć takie warunki do pracy, aby na tym wszystkim jak najlepiej skorzystały dzieci.

Włodarz wskazał jednak, że założona przez Radę prognoza finansowa nie przewiduje znacznych dofinansowań na szkolnictwo. Gmina realizuje bowiem projekty z dofinansowaniem ze środków zewnętrznych o łącznej wartości 8 mln złotych, są to m.in. budowa przedszkola w Dobrej, wodociągi z kolektorem w Dobrej oraz modernizacja oczyszczalni ścieków. 

Marek Milczarek- dyrektor Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Dobrej, już na wstępie swojej wypowiedzi podkreślił, że nie ma możliwości, aby filialna Szkoła Podstawowa w Piekarach po dwuletnim okresie przejściowym była szkołą z klasami o strukturze 1-4. Choćby przez wzgląd na to, że reszty oddziałów nie pomieści placówka w Dobrej.

- Na następne dwa lata uważam, że powinniśmy zostawić tak, jak ustawa nam pozwala to zrobić – wyraził swoją opinię dyrektor Milczarek – To byłby czas do tego, aby przygotować warunki do szkoły ośmioklasowej, bo obecnie uważam, że tych warunków, aby realizować podstawę programową nie ma. Na to potrzebny jest dłuższy czas. Dużo problemów rodzą lekcje wychowania fizycznego.

Dyrektor bronił rozwiązań filialnych, wskazując same dobre strony takiego rozwiązania. Prosił o to, aby w ciągu dwóch lat zrobić wszystko i przygotować placówkę do dalszych rozwiązań, jak najlepiej służących dzieciom. Nie ma jednak możliwości fizycznych do tego, aby w Piekarach była filia dla oddziałów 1-4.

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2024 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja