Władysławów: Szkoły w gminie nieprzystosowane dla niepełnosprawnych dzieci?

Ustawa o systemie oświaty gwarantuje osobom niepełnosprawnym możliwość pobierania nauki we wszystkich typach szkół publicznych. Jak się okazuje nie zawsze jest tak, jak byśmy tego chcieli. I tak choćby w placówkach we Władysławowie bariery architektoniczne uniemożliwiają często odpowiednią adaptację w środowisku szkolnym.

Na ostatniej sesji Rady Gminy Władysławów, która miała miejsce w poniedziałek 27 lutego zagościła mama dziecka niepełnosprawnego, które uczęszcza do szkoły w Wyszynie (gm.Władysławów).


Jak oznajmiła funkcjonowanie w owej placówce stanowi wielkie wyzwanie zarówno dla dziecka, jak i dla szkoły i rodziców.


-Wszyscy powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego jak ważne jest dla młodego człowieka dziecko obciążone chorobą od urodzenia. Znalezienie sobie miejsca odpowiedniego w środowisku szkolnym jest bardzo ważne- poinformowała pani Izabela.


Dodała również, że uczniom z niepełnosprawnością ruchową, która tak jak w przypadku jej dziecka występuje należy zapewnić optymalne warunki podzielnego działania i spontanicznej aktywności pozwalającej na czynne uczestniczenie w zajęciach oraz społeczności szkolnej.


Niestety w wielu przypadkach, jeśli mowa o szkołach na terenie Władysławowa ogranicza się dostęp do swego rodzaju wolności.


Podstawowym warunkiem jest zniesienie barier architektonicznych w tym likwidacja krawężników wokół budynku, progów w szkole, zainstalowanie np. klamek czy zapewnienie odpowiedniej wielkości pomieszczeń, przejazdów, szerokich drzwi i toalet pozwalających na godne funkcjonowanie. Istotne jest również zapewnienie dostępu do pomieszczeń znajdujących się na różnych poziomach.


- Zanim pokonamy wiele progów architektonicznych, jak się okazuje jeszcze wiele innych barier tkwi w nas samych- mówiła Pani Iza.


-Dla tych którzy nie widzieli, albo widzieli, ale widzieć nie chcą i uważają, że szkoła w Wyszynie pozwala w pełni na funkcjonowanie syna i innych dzieci z niepełnosprawnością ruchową czy potrzebującą korzystania z różnych pomocy na terenie szkoły zrobiłam zdjęcia pokazujące o czym mówię- dodała.


Nadmieniła również, że od współpracy wielu osób zależy normalizacja dzieci chorych w szkole, a nasza normalna codzienność dla kogoś innego cały czas może być tylko marzeniem.


-Co mogę odpowiedzieć? No na pewno znany jest nam stan budynku lokalu przy Wyszynie. Wystąpiliśmy z wnioskiem w tamtym tygodniu do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie o dofinansowanie likwidacji tych barier architektonicznych o których Pani wspomniała. Poczekamy na rozstrzygnięcie. Wydaje mi się, że rada się przychyli, bo wyodrębnili kilka złotych nadwyżki budżetowej z tych pieniążków, które zostały z poprzedniego roku inwestowanych w unijne przedsięwzięcia. Trzeba wzorem ostatnio Władysławowa, którym ufundowaliście Państwo schodołaz dla dzieci w zespole szkół, również takie przyrządy wyposażyć nie tylko Wyszynę, ale wszystkie szkoły- odpowiedział zastępca wójta Piotr Szewczyński.


Przyznał również, że ciężko jest „bez szefa”, ale kiedy tylko wróci poruszone zostaną niebo i ziemia, aby pozyskać przyrządy i akcesoria likwidujące bariery zakłócające funkcjonowanie dzieci niepełnosprawnych w szkołach.

 

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2022 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja