Dobra: Radny Michał Ignaczak apeluje o większe dotacje na przydomowe oczyszczalnie

Na terenie gminy Dobra w ciągu trzech lat zainstalowanych zostało zaledwie 36 przydomowych oczyszczalni. Zdaniem radnego Michała Ignaczaka, to wina niskiego dofinansowania z gminy, które bez względu na wielkość instalacji wynosi zaledwie 1.000 zł. – Niektórzy ludzie się śmieją z tego, szczególnie ci z innych gmin, gdzie są dużo większe dotacje – argumentował radny.

Michał Ignaczak stwierdził, że w projektach związanych z gospodarką wodo- ściekową pomijane są miejscowości wiejskie, które nie mają szansy na skorzystanie z dobrodziejstw chociażby kolektora i podłączenia się bezpośrednio do kanalizacji. W takich przypadkach jedynym rozwiązaniem na odprowadzenie ścieków z domów jest montaż przydomowych oczyszczalni.

Tymczasem w ciągu trzech lat w gminie Dobra z takich rozwiązań skorzystało zaledwie 36 mieszkańców. Zdaniem radnego Ignaczaka to efekt tego, że dotacje są zbyt niskie, a ich wysokość jest taka sama bez względu na wielkość inwestycji.

Dlatego zaapelował do burmistrza oraz Rady o pochylenie się nad tematem i poszukaniem finansów na większe dotacje,  w proporcji np. 50 na 50. Dochodzą bowiem do niego głosy z wiejskich terenów, że znaleźliby się chętni na projekty, jeśli mogliby liczyć na większe wsparcie finansowe z gminy.

Burmistrz Andrzej Piątkowski przyznał rację radnemu, sugerując jednocześnie, że jeśli jest taka potrzeba to dotacja będzie zwiększona za aprobatą Rady. Stwierdził jednak, że o wiele tańsze dla użytkowników jest podłączenie do sieci, gdzie koszt za metr sześcienny ścieków wynosi 5,02 zł, tymczasem wywózka kubika ścieków to koszt rzędu 17 zł.

Radny Ignaczak odpowiedział na to, że nie wszystkie wsie będą miały możliwość skorzystania z kanalizacji, dlatego właśnie dla tych mieszkających w miejscach newralgicznych powinna pojawić się nowa oferta, np. z wykorzystaniem środków z PROW.
 

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2024 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja