Kawęczyn: Strażackie porachunki o samochód- czyli historia wozu strażackiego dla OSP Kowale Pańskie

Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Pogorzeli ma wyraźny żal do kierownictwa Państwowej Straży Pożarnej. Swoim rozgoryczeniem podzielił się w Internecie. Chodzi o samochód, który z PSP Gostyń trafił do jednostki w powiecie tureckim, skąd wywodzi się obecny zastępca komendanta wojewódzkiego mł. bryg. Arkadiusz Przybyła. Sprawa szybko nabrała politycznego zabarwienia, dlatego odniósł się do niej także komendant KP PSP Gostyń, bryg. Tomasz Banaszak. 

Poszło o samochód ratowniczo-gaśniczy MAN z 2006 roku, którym dotąd dysponowali strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu. Kilka tygodni temu, po tym jak gostyńscy strażacy dostali nowy pojazd, „stary” przekazano jednostce OSP z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego z miejscowości Kowale Pańskie w powiecie tureckim. Do tej pory samochody wycofywane z gostyńskiej komendy trafiały głównie do jednostek OSP z naszego powiatu. Tym razem stało się inaczej, co najwyraźniej oburzyło prezesa OSP Pogorzela, który widocznie liczył, że pojazd trafi do tej miejscowości. Swoim rozgoryczeniem postanowił podzielić się na profilu facebookowym, ostrzegając samorządowców przed , jak to określił, „dobrą zmianą”.

- Ostrzegam samorządy przed dofinansowaniem zakupu nowych samochodów dla Państwowej Straży Pożarnej w Wielkopolsce. W imię „DOBREJ ZMIANY” Wielkopolski Komendant PSP w Poznaniu polecił przekazać w dniu 23 czerwca ciężki samochód rat.-gaś. marki MAN rocznik 2006 z PSP Gostyń do Ochotniczej Straży Pożarnej Kowale Pańskie pow. turecki (jednostka ta w ubiegłym roku otrzymała nowy średni samochód marki MAN). Zaznaczam, że na ten przekazany w imię „DOBREJ ZMIANY” kolesiowski samochód składały się m.in. samorządy z powiatu gostyńskiego i Starostwo Powiatowe w Gostyniu, a samochód zgodnie z uchwałą Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP w Poznaniu nr 52/14/2016 z dnia 02.04.2016 r. miał być przekazany OSP Pogorzela, pow. gostyński. Podsumowując, Szanowni Panowie Starostowie, Burmistrzowie, Wójtowie, nie wysilajcie się, bo samochody, które dofinansowujecie z budżetów gminnych dla PSP, wycofane i tak nie trafią na wasze gminy. (oryginalna pisownia) - czytamy na profilu facebookowym dh. Włodzimierza Kulskiego, będącego jednocześnie prezesem OSP Pogorzela.

Na ten emocjonalny wpis zareagowało kilka osób osób. Być może dlatego, że sprawa nabrała  politycznego wymiaru. Poprosiliśmy o komentarz komendanta KP PSP Gostyń - bryg. Tomasza Banaszaka, który podkreślał, że wykonał tylko rozkaz swojego przełożonego. - Zgodnie z decyzją Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Poznaniu (WKW PSP) przekazałem ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy, będący na wyposażeniu gostyńskiej jednostki ratowniczo-gaśniczej, Ochotniczej Straży Pożarnej Kowale Pańskie w powiecie tureckim.

Pojazd ten zgodnie z potrzebami zasilił jednostkę OSP, która należy do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego (KSRG), a jej siły i środki wchodzą w skład kompanii gaśniczej KONIN Wojewódzkiego Obwodu Operacyjnego (WOO). W razie potrzeby pojazd ten może być zadysponowany do działań na terenie całego województwa bądź kraju - wyjaśnia bryg. Tomasz Banaszak, komendant KP PSP Gostyń.

Zdaniem komendanta nawet jeśli samochód zostałby na terenie powiatu gostyńskiego, bardziej zasadnym byłoby przekazanie go do OSP Poniec niż OSP Pogorzela. - W zasobie OSP Poniec funkcjonuje obecnie tylko jeden pojazd ze zbiornikiem wody 2,5 tys. l i środka pianotwórczego 250 l. OSP Szurkowo nie posiada sprawnego samochodu, gdyż jego naprawa jest nieopłacalna - przekonuje bryg. Banaszak.

Mimo że z terenu powiatu gostyńskiego ubył jeden samochód, to jak zapewnia komendant PSP w Gostyniu, jeszcze w tym roku pojawią się dwa nowe i trafią do jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy ze zbiornikiem wody co najmniej 5 tys. l (parametry na poziomie wozu bojowego nabytego przez gostyńską komendę w 2016 roku) trafi do OSP Poniec.

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2022 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja