Anna Marecka: Co w zdrowiu piszczy?

Wakacje! Dla naszych dzieci i młodzieży w wieku szkolnym czas laby, zabawy i wypoczynku. Dla nas, dorosłych natomiast, czas na podjęcie odpowiednich starań, aby kolejny rok szkolny mógł przebiegać w zdrowiu i bezpieczeństwie naszych pociech. 

Dzięki społecznej presji nauczycieli i rodziców wspieranych przez lekarzy, w Ministerstwie Zdrowia dwukrotnie – w maju i w czerwcu, zebrał się zespół zajmujący się zdrowiem dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. W Jego skład wchodzą wiceministrowie zdrowia, minister edukacji narodowej, konsultant krajowy oraz konsultanci wojewódzcy w dziedzinie stomatologii dziecięcej, przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, Akademii Stomatologii Dziecięcej  oraz Naczelnej Rady Lekarskiej i Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie. Być może, gremium to wycofa się z decyzji Narodowego Funduszu Zdrowia o ograniczeniu profilaktyki zdrowotnej w placówkach edukacyjnych i wzorem dawnych lat do szkół wrócą lekarze dentyści, dzięki czemu każdy uczeń będzie miał zagwarantowany przegląd zębów, a w razie potrzeby – szybką interwencję stomatologiczną.


Stan uzębienia naszych dzieci jest alarmujący! Z badań wynika, że 85% polskich sześciolatków ma próchnicę! Jak ostrzega „Głos Wielkopolski” mamy co najmniej 10.letnie opóźnienie w realizacji opieki i profilaktyki stomatologicznej w odniesieniu do krajów UE. Trawestując polskie przysłowie: „czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”, w odniesieniu do stanu zdrowia społeczeństwa można powiedzieć, że „co  u Jasia zaniedbamy, Jan podwoi koszty leczenia”. Patrzmy zatem perspektywicznie i dbajmy o zdrowie naszych milusińskich.


Wakacje to także pora wygrzewania się na słoneczku. Wszyscy to lubimy, ponieważ słońce pobudza w naszych organizmach wydzielanie serotoniny – zwanej „hormonem szczęścia”. Jak wiemy jednak – szczęście bywa ulotne i zbyt intensywne wystawianie się na  działanie promieni słonecznych, może być przyczyną zachorowania na jeden z najbardziej agresywnych spośród nowotworów skóry – CZERNIAKA!


Okazuje się, że ten złośliwy nowotwór coraz częściej atakuje młodych ludzi, a jego leczenie jest bardzo uciążliwe dla chorego i niestety, nie zawsze skuteczne. Oprócz skóry może wystąpić w obrębie ust, nosa czy gałki ocznej.


W naszym kraju, już od 6. lat, w ramach kampanii „Znamię! Znam je” organizowany jest przez Akademię Czerniaka – Tydzień Świadomości Czerniaka. Akademia Czerniaka działa pod patronatem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej i Polskiego Towarzystwa Patologów. W tym roku eksperci wspólnie z ambasadorami kampanii opracowali 7 łatwych do zapamiętania reguł zaczynających się na literę „W”. Poniżej przedstawiam Państwu tych 7. łatwych do zapamiętania reguł, które mogą zabezpieczyć nas i ustrzec od tego groźnego nowotworu.
                 

„7 W przeciwko czerniakowi”
- wrzuć na siebie koszulę,
- wetrzyj krem z filtrem UV,
- włóż kapelusz na głowę,
- wsuń na nos okulary z filtrem UV,
- wypoczywaj  w cieniu od godz. 10.00 do godz. 14.00,
- wystrzegaj się solarium,
- w te pędy do lekarza, jeśli pojawił się nowy pieprzyk lub dotychczasowy uległ zmianie!

 

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2024 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja