Jak się żyje w powiecie tureckim? Ranking Newsweeka „Gdzie żyje się najgorzej, a gdzie najlepiej?”

Według zestawienia przygotowanego przez Newsweek powiat turecki znajduje się na 107 pozycji na 380 możliwych. To niezłe miejsce, choć w rankingu wyprzedzają nas powiaty Konin i Kalisz.

Przygotowany przez tygodnik ranking pozwala ocenić jakość życia we wszystkich 380 powiatach. Zestawienie, w których z nich żyje się najlepiej, a w których najgorzej przygotowano głównie na podstawie danych gromadzonych przez GUS. Uwzględniono w nim: poziom bezrobocia, wysokość średniej płacy, procent populacji pobierającej zasiłki socjalne powierzchnię użytkową mieszkania na osobę, przestępstwa na 1000 mieszkańców, odsetek dzieci objętych edukacją przedszkolną, procent populacji legitymujący się wyższym wykształceniem i frekwencję wyborczą.

Co wynika z rankingu?

W zestawieniu statystycznym widać, że prym wiodą duże miasta oraz powiaty tworzące ich aglomeracje. Bardzo dobrze wypadły także miejsca, w których zlokalizowane są duże państwowe firmy z branży wydobywczej i energetycznej. Bezkonkurencyjny w każdej kategorii okazał się Sopot, zostając najlepszym miejscem do życia w naszym kraju.

Jak czytamy w Newsweeku „Według danych GUS 100 proc. dzieci uczy się w przedszkolach, średnie pensje są więcej niż przyzwoite (ponad 500 zł więcej niż średnia dla całego kraju), bezrobocie niskie, a frekwencja wyborcza jest bardzo wysoka. Jedynym problemem jest znaczna przestępczość – pod tym względem gorzej jest jedynie w powiecie wschowskim i w Chorzowie”.

Dobry wpływ dużych miast

Wpływ dużego miasta na miasteczka ościenne najbardziej jest widoczny w przypadku Warszawy. Cztery z otaczających ją powiatów (warszawski zachodni – 4. miejsce, piaseczyński – 11., pruszkowski – 13. i otwocki – 23.) znalazły się wśród pierwszych 25 w rankingu. Poza tym na dobrych miejscach uplasowała się reszta powiatów wokół stolicy.

O czołówce Warszawy i jej okolic zdecydowały wysokie płace i niskie bezrobocie, ale podkreślić trzeba także świetne wykształcenie mieszkańców i - choć mieszkańcom stołecznej Białołęki może się to wydawać niemożliwe - dostępność przedszkoli. Siłę oddziaływania wielkich ośrodków miejskich widać też wyraźnie w przypadku aglomeracji Śląskiej, Wrocławia, Krakowa, czy Poznania.
Wysokie miejsca, łamiąc prymat wielkich miast i aglomeracji, zajęły też powiaty, w których działają duże, państwowe firmy. I tutaj najlepiej wypadł powiat lubiński  zajmując 8. Miejsce, a głównym powodem są najwyższe w kraju pensje (171 proc. średniej krajowej), którymi mogą cieszyć się mieszkańcy siedziby KGHM Polska Miedź. Nieźle żyje się też mieszkańcom powiatu grodzkiego Jastrzębie-Zdrój (bardzo wysokie płace górników dały mu 35. miejsce), łęczyńskiego (kopalnia Bogdanka w Łęcznej – 36. miejsce), polickiego (kopalnia miedzi i 39. miejsce), czy bełchatowskiego (elektrownia i kopalnia węgla brunatnego – 46. miejsce).

Powiat turecki otwiera drugą setkę

Na 107 pozycji rankingu znalazł się powiat turecki, zdobywając 318 na 800 możliwych punktów. Poszczególne dane dla naszego powiatu wyglądają następująco:

10,9 - poziom bezrobocia,

2959,12  zł -wysokość średniej płacy,

9,1 - procent populacji pobierającej zasiłki socjalne,

25,2 m - powierzchnia użytkowa mieszkania na osobę,

28,53 – liczba przestępstw na 1000 mieszkańców,

73,2 - odsetek dzieci objętych edukacją przedszkolną,

12,62 - procent populacji legitymujący się wyższym wykształceniem,

53,73 -  frekwencja wyborcza w wyborach samorządowych w roku 2010

Wyspy biedy, czyli gdzie żyje się najgorzej?

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2021 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja