Powódź na Tamce. Mieszkańcy chcą skutecznej renowacji Folusza

Od jakiegoś czasu mieszkańcy Turku zwracają się do nas z problemem dotyczącym podtopień przy ul. Tamka w Turku. Sprawcą powodzi jest kanał Folusz. Miejski ciek wodny wymaga pilnej renowacji, takiej z prawdziwego zdarzenia, bowiem modernizacja, która trwa od ubiegłego roku nie przynosi zamierzonych efektów. Włodarze mają świadomość problemu i zapewniają, że lada dzień problem zostanie zażegnany.

Problem mieszkańców Tamki zaczął się dawno temu. Dotyczy on wody, która zalewa posiadłości. Wielu właścicieli posesji zaprzestało już upraw roślin, krzewów i drzew. Sytuacja ma miejsce głównie podczas opadów, kiedy to zalewane są nawet piwnice. Mieszkańcy wielokrotnie interweniowali w tej sprawie. Temat poruszany był nie tylko poprzez petycje i pisma, ale również na spotkaniach takich, jak te dotyczące rewitalizacji.


- W zeszłym roku w maju ekipa, która wygrała przetarg na oczyszczenie stawu przyjechała i wstawiła rurę niedużą, która miała odprowadzać wodę. I okazało się, że po kilku dniach zaczęło padać, a firma zniknęła na początku lipca i nie było jej do września. Ludzie pisali petycję, że wszystko jest zalewane. Ogródki, a nawet piwnice. Mieszkańcy Tamki pisali petycje do burmistrza, by w końcu ktoś się tym zajął. Podjęto pierwsze próby czyszczenia, ale znowu pogoda się popsuła i zniknęli. Przyszedł grudzień i wszystko było pod wodą. Kolejna petycja przesłana została do burmistrza. Przyjechała „pseudokoparka” i troszkę pogłębiła ten sam kanał. Woda spływa, kiedy nie pada deszcz. Kiedy zaczyna padać wszystko wylewa i zarwane są zarówno ogródki od strony Tamki, jak i ogrody od strony ul. Nowej - mówi jeden z mieszkańców osiedla.


Jak się dowiedzieliśmy renowacja kanału trwa, a prace zakończą się na przełomie września i października.


- Cały czas coś robimy. W tamtym roku już część była zrobiona, potem przyszły opady deszczu w październiku i w tym roku ruszyły prace od ul. Uniejowskiej w stronę ul. Dobrskiej Szosy. Wykonawca zrobi to do końca września. Roboty są w toku. Wykonawca teraz ten kanał poszerza i pogłębia. Wówczas nie powinno być podtopień - mówił kierownik Wydziału Inwestycji w Urzędzie Miejskim w Turku Aleksander Kwiecień z UM.


Według realizatorów przedsięwzięcia problem zniknie w momencie zakończenia prac. Do tej pory głównym winowajcą tak niekorzystnej dla mieszkańców sytuacji, była pogoda, która za każdym razem psuła szyki wykonawcy zadania.


- Nasze roboty polegają na poszerzeniu rowów i umocnieniu skarp i dna. Woda nie powinna się wylewać i powinno to zabezpieczyć mieszkańców. Teraz wznowiliśmy roboty, bo wcześniej pogoda nie pozwalała. Również w tamtym roku prace zostały przerwane z powodu pogody- informuje przedstawiciel Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych w Turku.
Aura nie sprzyja także mieszkańcom ul. Tamka. Obfite opady deszczu to powódź na wielu posesjach, wstrzymanie normalnego funkcjonowania.


- Chcielibyśmy normalnie żyć, bez obaw, że kolejne chmury i deszcz i kolejna powódź - mówią mieszkańcy Tamki – Zza urzędniczego biurka na piętrze czasem trudno zrozumieć tak przyziemne sprawy, ale liczymy, że modernizacja Folusza wreszcie dobiegnie końca i będzie skuteczna, zgodnie z obietnicami.
 

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2021 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja