Radna Krystyna Graczyk: Zarządzanie szpitalem zmierza do jego prywatyzacji!

Zadłużanie się w lichwiarskiej firmie, złe zarządzanie szpitalem oraz wiele kontrowersyjnych pytań dotyczących funkcjonowania oddziałów chirurgii czy ginekologii były tematem zapytań kierowanych do starosty Mariusza Seńki i dyrektora SP ZOZ w Turku Dawida Klechy podczas sesji Rady Powiatu Tureckiego w poniedziałek, 28 sierpnia.

Radna pyta

Rada Krystyna Graczyk pytała o zabezpieczenia lekarskie na oddziale ginekologii. 

- Okazuje się, że teraz na ginekologii pracuje tylko trzech lekarzy dojeżdżających, którzy też nie zawsze mogą dojechać i zrobił się straszny problem dotyczący obsady dyżurów, ponieważ Ci trzej lekarze nie są w stanie zabezpieczyć, tym bardziej, że jest to oddział zabiegowy – mówił radna - Wiem, że obowiązkiem jest przyjąć kogoś do pracy, projekt wpłynął już w zeszłym roku do pana dyrektora jednak nie jest nic w tej kwestii robione, ponieważ jak ma ktoś do nas przyjechać to trzeba za to zapłacić. Co Pan starosta ma zamiar z tym zrobić ?

Radna pytała jeszcze o koszty badań tomograficznych i ich znacznie większą liczbę, o dofinansowanie zakupu łóżek szpitalnych z programu Jowisz, braku obstawy lekarskiej na Izbie Przyjęć  oraz zgonu pacjenta, który hospitalizowany był na oddziale chirurgii, zmarł, a rodzina wniosła sprawę do prokuratury.

Podczas sesji padły zarzuty o złe zrządzanie w szpitalu, o czym świadczy pogłębiający się dług lecznicy, który wynosi 15 mln zł i jest rekordowym w historii lecznicy.
Wartość kosztów na dzień 30 czerwca 2017 r. wyniosła 18.244.499 zł i jest wyższa w porównaniu do ubiegłego roku, kiedy to wynosiła 16.422.198 zł. wzrosły koszty amortyzacji, materialne, usług obcych, wynagrodzeń i świadczeń na rzecz pracowników. I tak m.in. usługi obce wzrosły w zakresie kontraktów lekarskich na oddziałach: Pomocy Doraźnej i Przyjęć, Bliku Operacyjnym oraz Chirurgii, kontraktów pielęgniarskich i zawartych z ratownikami medycznymi, badań tomografii komputerowej, remontów i konserwacji m.in. na skutek częstych awarii windy.

Wzrost kosztów wynagrodzeń spowodowany był głownie podwyżkami dla pielęgniarek i położnych sfinansowanymi ze środków NFZ oraz wypłatą w lutym jednorazowego dodatku zgodnie z zaleceniami PIP.

Wysokość zobowiązań na koniec czerwca wynosiła 15. 233.930 zł.

Dyrektorska "tyrada"

Dawid Klecha odpowiadał na zadawane pytania, co radna Graczyk nazwała „tyradą na temat tego, jak dyrektor własną piersią broni szpitala”.

- W kontekście oddziału ginekologiczno- położniczego w chwili obecnej mamy sześciu lekarzy, którzy świadczą nam usługi, problemem są faktycznie te stawki, to nie tylko na tym oddziale stawki wynoszą w granicy 50-56zł za godzinę dyżuru, gdzie inne szpitale oferują stawki 60-65zł, czyli w momencie kiedy ja podejmę decyzję o tym, że podnoszę te stawki to automatycznie na pozostałych oddziałach lekarze mówią „nie”, bo skoro ja płacę 60zł za godzinę to my za 50zł pracować nie będziemy. W konsekwencji, będzie to dodatkowe 50 tys. zł kosztów miesięcznie ponoszone przez nasz szpital. Nie stać nas dzisiaj na takie stawki, musimy sobie radzić takim budżetem jaki mamy - mówił dyrektor Klecha.

- Przychodziłem z planem trzyetapowym, aby po dwóch latach zbilansować szpital na działalności podstawowej, co się udało zrobić w pierwszym roku wypracowując zysk –mówił Dawid Klecha – Przez te dwa lata nie słyszałem, aby cokolwiek dobrego działo się w szpitalu. (…) Szpital ma moce przerobowe, aby wypracować dodatkowe 1,5 mln zł kontraktu, czego dowodem jest w ubiegłoroczne dodatkowe 900 tys. zł wyrobione na kontrakcie.

W opinii dyrektora Klechy wina leży po stronie NFZ, który w trakcie roku wycofał się z wcześniej deklarowanych funduszy, a jego wszelkie decyzje, jakie podejmuje odbierane są jako złe.

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2022 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja