Kawęczyn: OPTIzbiór kukurydzy i pokaz żniw ściągnął do Głuchowa tłumy rolników

Kilkaset osób z powiatu tureckiego, jak i z okolic Liskowa i Goszczanowa przybyło go Głuchowa w gminie Kawęczyn na żniwa kukurydzy. Pokazy na poletkach przygotowały m.in. firmy Euralis i Adob, przy współpracy z lokalnymi rolnikami.

Kilkanaście odmian kukurydzy na poletku pokazowym Przemysława Maciejewskiego właśnie czeka na żniwa. Pokaz zbiorów na kiszonkę, którą w firmie Euralis nazywa się OPTIzbiorami odbył się w niedzielę, 17 września, przyciągając tłumy rolników.

Zebranych przywitał inicjator wydarzenia, Jan Gruca, radny powiatowy oraz pracownik sieci sklepów Michalak, który na co dzień współpracuje z gospodarzami z regionu.
Podczas spotkania przedstawiciele firmy Euralis omówili gatunki kukurydzy występujące na poletku, ich kaloryczność, formę uprawy i nawożenia. Następnie  zaprezentowano pokaz koszenia kukurydzy na kiszonkę.

- Dobra kiszonka, to podstawa żywienia bydła, dlatego istotne jest, aby nasiona dostosowane były do klimatu panującego w Polsce – mówił przedstawiciel z firmy Euralis, opisując każdy rodzaj kukurydzy – Odmiany zostały przebadane w polskich warunkach i sprostają oczekiwaniom najbardziej wymagających producentów.

Wrażenie zrobił pokaz samych żniw. Rolnikom bardzo podobał się kombajn marki Claas w akcji. Przyglądali się maszynie i jej oprzyrządowaniu, pytając o wydajność i jakość pracy.

Na podsumowanie spotkania w Głuchowie zaproszono uczestników na poczęstunek, a doradcy udzielali porad i indywidualnie odpowiadali na pytania i wątpliwości rolników.

Gmina Kawęczyn to kukurydziane zagłębie. W przyszłym roku pokaz żniw zapowiada kolejna firma - KWS i właściciel poletka pokazowego Adrian Kwnciak. 

 

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2023 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja