Tuliszków: Dzień Edukacji Narodowej z Profesorem Miodkiem

Czy muzyka pomaga w nauce? Dlaczego wulgaryzmy niosą tyle złych emocji? Czy o kimś popularnym wypada powiedzieć, że jest fejmem? Dlaczego nie zaczynamy zdania od „Że”? Czy słowniki internetowe są pomocne? Dlaczego przecinki są tak ważne? Te i wiele innych pytań mieli szansę zadać Uczniowie Szkoły Podstawowej w Tuliszkowie wybitnemu polskiemu językoznawcy, profesorowi nauk humanistycznych Janowi Miodkowi. 

14 października Uczniowie klas szóstych Szkoły Podstwowej z Tuliszkowa : Julia Kocimska, Tomasz Sikora, Natalia Grześkiewicz, Marta Szymczak, Julia Wysocka, Martyna Macudzińska i Justyna Kusiak wraz z polonistką Sylwią Zielińską – Sikora w wyjątkowy i niepowtarzalny sposób świętowali Dzień Edukacji Narodowej.  W sobotni poranek wyjechali do Wrocławia i wzięli udział w nagraniu programu telewizyjnego „Słownik polsko@polski”.  Zanim jednak znaleźli się w oku kamery, spędzili sobotni poranek spacerując po Wrocławskim Rynku, co chwila zatrzymując się przy jednym z krasnali wrocławskich. Radość z każdego napotkanego krasnala była ogromna. Życzliwek, Więziennik Krasnal WrocLovek to tylko niektóre, spośród spotkanych krasnali. Uczniowie zobaczyli również Ratusz Wrocławski z 66- metrową wieża, która jest najokazalszą budowlą w kraju. Kolejnym i najważniejszym etapem  wyjazdu był gmach Uniwersytetu Wrocławskiego. Zanim uczestnicy znaleźli się w Bibliotece Uniwersytetu, gdzie nagrywany był program, spotkali się z ekipą Telewizji Polskiej S.A. Oddział we Wrocławiu. Realizatorzy, na czele z reżyserem omówili z uczniami ważne elementy związane z nagraniem i oddali Uczniów w ręce pani charakteryzatorki, która zadbała o przygotowanie uczestników programu. Spotkanie z Profesorem Miodkiem było niezwykłe. Kiedy Profesor witając się , zapytał skąd przyjechali goście , szybko zlokalizował Tuliszków, który leży niedaleko Turku. Wtedy wrócił wspomnieniami do Swojej mamy - Janiny, która uczyła w Turku.  Przy okazji przypomniał już kiedyś poruszane w jednym ze swoich programów zagadnienie poprawności zwrotu „jestem z Turku i do Turku wracam’.


Nagranie pierwszego odcinka rozpoczęło się o godzinie 12.30, drugiego natomiast o 14.00. Bardzo serdecznie przywitała naszych Uczniów prowadząca program dr Justyna Janus – Konarska. Przed każdym  z odcinków dodała uczniom otuchy i odwagi. Na zakończenie nagrania Prowadząca wręczyła każdemu nagrodę  książkową „ Słownik polsko@polski z Miodkiem”, każdy egzemplarz został opatrzony imienną dedykacją od Profesora Miodka. Rozmowy z Profesorem trwały jeszcze po nagraniu programów. Z niezwykłym  zaangażowaniem i serdecznością wyjaśniał zawiłości językowe czy etymologię słow, między innymi nazwę Tuliszków. Uczniowie wzięli udział w nagraniu dwóch odcinków, których emisja jest zaplanowana na 11 i 18 listopada 2017 roku o godzinie 17.00 w TVP Polonia.
Pełni niezapomnianych wrażeń ze spotkania z Profesorem Miodkiem i debiutu telewizyjnego uczniowie wraz z polonistką ruszyli w dalszą podróż. Tym razem miejscem docelowym było Wrocławskie ZOO, najstarszy polski ogród zoologiczny. Największe wrażenie wywarło na Uczniach Afrykarium,w którym mogli poczuć klimat afrykańskiej dżungli, zobaczyć około 250 gatunków ryb, między innymi mieszkańców Kanału Mozambickiego, podziwiać hipopotamy czy pingwiny.


Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy cali i zdrowi do Tuliszkowa, gdzie czekali już na swoje pociechy stęsknieni rodzice.


Inicjatywa wyjazdu na Uniwersytet Wrocławski i udział w programie to realizacja zajęć rozwijających zainteresowania z języka polskiego, które w tuliszkowskiej szkole prowadzi Sylwia Zielińska-Sikora.  Niewątpliwie spotkanie z Profesorem Miodkiem było najlepszą lekcją, a przy tym bardzo miłą i niezapomnianą.
 

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2021 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja