Malanów: Na folkową nutę

Pielęgnowanie i utrwalanie ludowej kultury by zachować pamięć tego, co dawne i piękne, to cel jaki postawili sobie organizatorzy „Festiwalu folkloru twórczości artystycznej powiatu tureckiego” – Stowarzyszenie Nadzieja w Malanowie i Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Malanowie.

Jak podkreślają inicjatorki koncertu: Krystyna Sobczak – prezes Stowarzyszenia Nadzieja i Małgorzata Przygońska - dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Malanowie: pielęgnowanie najcenniejszych wartości i tradycji folkloru, to szacunek dla przeszłych pokoleń i naszych przodków. Wstydem byłoby, gdybyśmy my teraz – umiejąc pisać, czytać i przenosić informację drogą internetową zaprzepaścili spuściznę przodków. Obie Panie przywitały gości, którzy zaszczycili swoją obecnością festiwal, a byli to: Sławomir Prentczyński - wójt Gminy Malanów, Andrzej Toms - przewodniczący Rady Gminy, Marzanna Szczap - skarbnik Gminy Malanów, Agnieszka Mozio - dyrektor gminnego przedszkola, członkowie Stowarzyszenia Nadzieja, oraz zaproszeni artyści z terenu powiatu tureckiego. Szczególnie gorąco przywitano młodych artystów z przedszkola, którym towarzyszyli opiekunowie i dumni rodzice.     


To właśnie oni rozpoczęli część artystyczną festiwalu. Przygotowane przez Elżbietę Bartosik 6 latki zaprezentowały taniec wielkopolski Marynia, wiązankę taneczną: Polkę galopkę, Kujawiaka, Te opolskie dziołchy, oraz piosenkę Czerwone jabłuszko. Występ młodych artystów udowodnił, że krzewienie kultury ludowej ma widoczne efekty, a występujące dzieci otrzymały gromkie brawa od zgromadzonych na sali gości i licznie przybyłych rodziców.            

                                                                   
W świat tradycji, w przerwach między występami, wprowadzały przybyłych prowadzące koncert Patrycja Klimek i Zuzanna Janik. "Dorosłą” część festiwalu rozpoczął zespół Alebabki z Dobrej, którego kierownikiem jest Halina Rutka. W Ich wykonaniu usłyszeliśmy utwory: Jedzie chłop przez pole, Wiersz, Tu jest mój dom. Kolejny zaproszony zespół to Serenada, działająca przy Centrum Kultury w Dobrej, a jego kierownikiem jest Małgorzata Wacławek. Zespół wykonał: W tą dzisiejszą środę, Cztery córy, Słoneczko na zachodzie, Hej z góry, góry. Po Dobrzanach przyszedł czas na przedstawicieli Gminy Przykona. Na scenie pojawił się zespół Zgoda działający przy Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej Gminy Przykona. Osobą prowadzącą zespół jest Halina Durkiewicz. Zespół zaprezentował utwory: Wyszłabym za dziada, Hanuś, Oj zagraj mi muzyko. Po występach gości z terenu powiatu tureckiego przyszedł czas na gospodarzy. Na scenie zaprezentowały się zespoły działające przy Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Malanowie. Jako pierwszy wystąpił zespół Jarzębinki z Dziadowic, prowadzony przez Annę Kłodawską. W Ich wykonaniu usłyszeliśmy: Powiedz mamo, Gdybym była młoda, Używaj dziewczyno, A ta nasza wioska. Malanów reprezentował ceniony i wielokrotnie nagradzany zespół Tradycja, prowadzony przez Jadwigę Włodarczyk w repertuarze: U mej mamy w Kumorze, Lebioda, Tam koło młyna. Z zespołu Tradycja wyodrębniła się kapela To my pod kierownictwem Kazimierza Rasińskiego. W wykonaniu kapeli usłyszeliśmy Oberka kaliskiego, Polkę cwaną, oraz Oberka na jednej nodze.                                     

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2023 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja