Co w zdrowiu piszczy?


Teleopieka       
W Poznaniu już 250 samotnych, schorowanych i często niesamodzielnych osób korzysta z tej innowacyjnej formy opieki. Docelowo ma ich być jeszcze raz tylu. Od kwietnia 2017r. w Centrum Teleopieki pracuje bez przerwy dziewięciu teleasystentów, zatrudnionych przez Stowarzyszenie Medycyna Polska .  Pomoc taka jest możliwa dzięki współpracy pracowników Miejskich Ośrodków Pomocy, którzy po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego wspólnie ze specjalistą od teleopieki ustalają indywidualny program opieki i wsparcia, a następnie szkolą  podopiecznych w obsłudze zestawu do teleopieki. Miejmy nadzieję, że ten rodzaj pomocy szybko rozprzestrzeni się na terenie naszego kraju i już wkrótce istotnie podniesie stan bezpieczeństwa schorowanych, samotnych osób w naszym kraju.


Szansa dla  chorujących na SM

Również Olsztyn wprowadza innowacje lecznicze. Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego rozpoczęli leczenie komórkami macierzystymi pacjentów z zaawansowaną postacią stwardnienia rozsianego. Program obejmuje 30 pacjentów i jest całkowicie bezpłatny. Drogą nakłucia lędźwiowego wprowadza się  do kanału kręgowego komórki macierzyste. Zakwalifikowani pacjenci będą poddani zabiegowi trzykrotnie w ciągu roku.

Macierzyste komórki mezenchymalne wykazują potencjał regeneracyjny i przyczyniają się do ograniczenia procesów zanikowych. Naukowcy z Katedry Neurologii i Neurochirurgii Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie czekają na zgłoszenia pacjentów. Chorzy po przejściu procesu rekrutacyjnego będą mogli uczestniczyć w tym, niosącym nadzieję, leczeniu.


Kto nami rządzi?
Jak donoszą najnowsze badania, przeprowadzone i opublikowana przez kalifornijskich specjalistów, to flora bakteryjna przewodu pokarmowego wpływa na nasze emocje, myśli i uczucia. Po licznych, bakteriologicznych badaniach i analizie ich korelacji z pracą mózgu, badanego metodą rezonansu magnetycznego wykazano, że bakterie jelitowe wykazują konkretny wpływ na pracę mózgu człowieka. Od tego jaki rodzaj bakterii zamieszkuje w naszych jelitach, zależy ilość istoty szarej w konkretnych strukturach mózgu (wyspa i kora przedczołowa). Również hipokamp, który jest odpowiedzialny za kontrolę ludzkich emocji wykazuje taką zależność. Wykazana korelacja wymaga dalszych badań aby np. bakterie grupy Bacteroides  czy Prevotella stały się lekiem na depresję, pobudzenie emocjonalne czy ubytki pamięci. Czekając niecierpliwie na rezultaty dalszych badań w tej dziedzinie medycyny, sami (w miarę naszych możliwości) dbajmy o naszych mikroskopijnych wspólników, aby w naszych brzuszkach nie dochodziło do tak dramatycznych sytuacji jak w poniższym dowcipie: 

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2022 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja