Jaka jest najczęstsza przyczyna awarii samochodów?

Najwięcej awarii samochodowych w zimie jest spowodowanych awariami akumulatora. To najczęstsza przyczyna wezwań pomocy drogowej w Polsce. Z tego względu warto jest mieć prostownik samochodowy do akumulatora z rozruchem ideal, inteligentny prostownik lub akumulator z pakietem pomocy drogowej.

Trochę statystyk

Zgodnie z raportem firmy Starter, który uwzględnia wezwania pomocy drogowej w Polsce z od 1 grudnia 2012 roku do 31 marca 2013 roku). Co czwarta z 11 598 awarii, do których była wzywana pomoc drogowa odnosiła się do akumulatora. W dodatku ogromna część, bo aż 97% awarii akumulatorów była wywołana jego rozładowaniem.

Najsłabsza część samochodu

Z jakiego powodu to właśnie akumulatory stały się najbardziej wrażliwym elementem współczesnego samochodu, gdy zaczynają się mrozy? Gdy przychodzi zima mogą pojawić się pierwsze kłopoty z rozruchem silnika samochodowego. Nie zawsze odpowiedzialny za ten problem jest akumulator, jednak od jego niezawodności w bardzo dużym stopniu zależy dobry rozruch. Razem ze spadkiem temperatury otoczenia zmniejsza się pojemność elektryczna oraz zdolność rozruchowa akumulatora. Powodem jest to, że wewnętrzny opór się zwiększa, a reakcja chemiczna odbywa się wolniej. Dla akumulatorów, które są częściowo rozładowane pojemności będą odpowiednio mniejsze. Zmniejszenie temperatury powoduje też, że w skrzyni korbowej oraz biegów samochodu, rosną opory, jakie musi zwalczyć rozrusznik, który pobiera prąd z akumulatora w czasie rozruchu.

Co powinniśmy robić, aby uniknąć problemów z akumulatorem w trakcie zimy?

Głównie musimy sprawdzać poziom naładowania akumulatora przez kontrolowania napięcia. Możemy również sprawdzać gęstość elektrolitu. Tylko wtedy, gdy umożliwia to konstrukcja akumulatora. Napięcie mniejsze niż 12,5 V w zamontowanym w samochodzie akumulatorze wiąże się z ryzykiem rozładowania akumulatora. Dobrze jest posiadać prostownik samochodowy do akumulatora z rozruchem ideal na wypadek problemów z rozruchem i podładować akumulator.

Odpowiednie czyszczenie akumulatora

Co więcej dobrze jest zadbać o czystość powierzchni pokrywy akumulatora, bo zbierająca się wilgoć oraz woda mogą stanowić przyczynę zwarć oraz samowyładowań. Gdy mamy w planach dłuższą (2-3 miesiące lub dłużej) przerwę w korzystaniu z naszego samochodu, to dobrze jest wyjąć albo odłączyć przewody od akumulatora oraz przechowywać go w naładowanym stanie.

Przestrzegaj instrukcji

Trzeba również pamiętać o przestrzeganiu zasad, które znajdują się w instrukcji obsługi akumulatora, zarówno jeżeli chodzi o montaż, jak i demontaż oraz ewentualne ładowanie prostownikiem. Zależnie od rodzaju akumulatora, obowiązują różnorodne charakterystyki ładowanie i zależnie od rodzaju prostownika, który posiadamy występują różne możliwości jego stosowania.

Czemu warto wybrać prostownik z rozruchem?

Prostownik samochodowy do akumulatora z rozruchem Ideal sprawdzi się nawet podczas bardzo mroźnej zimy. Prostownik jest odpowiedni zarówno do ładowania akumulatorów ołowiowych, jak i kwasowych. Odpalisz za jego pomocą silnik benzynowy oraz diesla. Posiada aż trzy stopnie ładowania.
 

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2024 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja