Malanów: Czy inwestycja w Grąbkowie zagrozi mieszkańcom?

Kwestia sprzedaży gruntów w Grąbkowie zdominowała XXXIV sesję Rady Gminy Malanów. Mieszkańców niepokoi ewentualna inwestycja na tym terenie.

Podczas sesji, która odbyła się 31 stycznia radni przyjęli protokół z poprzednich obrad oraz wysłuchali informacji o pracy wójta w okresie międzysesyjnym i realizacji uchwał rady. Wójt poinformował zebranych między innymi o projektach, do których wnioski mają zostać złożone. To chociażby program Otwarte Strefy Aktywności, program Pięknieje Wielkopolska Wieś (dla Miłaczewa i Rachowej) oraz projekty realizowane przez Lokalną Grupę Działania dotyczące tożsamości lokalnej. Niespełna 10 tys. zł. gruntu otrzymała gmina na realizację projektu Gaz-System „Oddychaj, pyłu nie wdychaj”.

Po części poświęconej interpelacjom rada rozpoczęła procedowanie uchwał. Jednogłośnie podjęto decyzję o przekazaniu 100 tys. zł. w formie dotacji dla powiatu tureckiego na budowę drogi Malanów - Żdżary, na odcinku Miłaczew - Skarżyn. Będzie to dalszy odcinek inwestycji, którą powiat realizował w ubiegłym roku. Wójt Sławomir Prentczyński zaznaczył jednak, że ta kwota raczej nie wystarczy na wyremontowanie drogi do samego Skarżyna. 10 tys. zł. przekazano natomiast powiatowi na usuwanie azbestu.

Najwięcej czasu pochłonęła jednak zebranym dyskusja nad zmianami w budżecie. Gmina sprzedała bowiem za blisko 87 tys. 1,31 ha gruntu pod inwestycje dla firmy Koesters i Meyer. Radny Sławomir Ogrodowczyk zażądał pisemnego uzasadnienia dla mieszkańców, w którym wskazane będą podstawy do sprzedaży gruntu. Mieszkańcy czują się bowiem zawiedzeni, że nikt z nimi wcześniej nie rozmawiał.

- Panie wójcie, mieszkańcy boją się o bezpieczeństwo swoje, rodzin i domostw. Czy ten zakład wystąpił o możliwość budowy jakiejś hali. Nikt z nimi nie rozmawiał konkretnie. Będą mieć za płotem potężne hale, które niosą jakieś niebezpieczeństwo - argumentował radny.

Wójt przypomniał jednak, że na początku 2014 roku z firmą Koesters & Meyer podpisano przedwstępną umowę sprzedaży z gwarancją możliwości prowadzenia działalności na terenie działki, włącznie z inwestycjami. Firma zresztą korzystając z tego, całkowicie legalnie, zrobiła na tym terenie parking. Sprzedaż, która nastąpiła 16 stycznia była jedynie dopełnieniem formalności i konsekwencją zapisów sprzed czterech lat.

- To nieprawda, że nikt nie rozmawia z mieszkańcami. Ja mam wydać decyzję opierając się na faktach, nie mogę opowiedzieć się za żadną ze stron. Muszę to zrobić zgodnie ze stanem faktycznym - mówił wójt.

Argumenty te nie do końca przekonały radnego Ogrodowczyka, który dyskusję podsumował następująco:

- Ja nie jestem przeciwko inwestycjom, ci mieszkańcy też nie, ale musimy też ich zrozumieć, a nie, że już sprzedaliśmy działkę. Wójt powie: ja mam ręce związane, bo wydałem decyzję, wyprowadzajcie się, wasze dzieci niech wyjadą gdzieś indziej.

Najprawdopodobniej, jeśli zajdzie taka konieczność dojdzie do spotkania mieszkańców Grąbkowa z przedstawicielami inwestora i władz gminy, które być może rozwieje wątpliwości.
 

 

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2021 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja