Gm.Turek: „Obwarzanek” inwestycjami stoi, zostawiając w tyle miasto Turek

Na początku kadencji wójt Karol Mikołajczyk wraz z radnymi ustalili priorytetowe działania. Wiele pracy, wysiłku oraz pieniędzy kosztowała realizacja jednego z nich. Dzięki dobrze podjętym decyzjom oraz staraniach o dofinansowanie już niebawem inwestycja dotycząca kanalizacji zostanie zakończona. A już teraz włodarze podejmują działania zmierzające w kierunku remontu dróg. 

Duże dofinansowanie otrzymała gmina Turek na zadanie „Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w Aglomeracji Turek w miejscowości Cisew, Słodków Kolonia, Obrzębin, Żuki oraz modernizacja Stacji Uzdatniania Wody w miejscowości Słodków, Kaczki Średnie i Cisew”.

18 stycznia projekt znalazł się na liście rankingowej wśród tych mających status podstawowy. Jak powiedział wójt Karol Mikołajczyk jest to równoznaczne z dofinansowaniem. Lista o której mowa zawiera 150 projektów. Gmina Turek zajmuje miejsce 60. Wartość przedsięwzięcia na terenie gminy Turek to ponad 20 mln.zł., a przewidziana kwota dofinansowania to 10 mln. 94 tys. 572 zł.

Na dowód tego, że pieniądze zostaną już niebawem przekazane na poczet przedsięwzięcia wójt zacytował fragmenty pisma, przesłanego z końcem styczna tego roku z Narodowego Funduszu.
Projekt spełnił wszystkie kryteria wyboru i uzyskał ocenę pozytywną. Jeszcze niedawno wniosek był aktualizowany, a wyjaśnienia przesyłane do kolejnego sprawdzenia. Na chwilę obecną wszystkie oceny zostały już dokonane i pieniądze gmina otrzyma.

-Te środki przyznane są również dla miasta Turku i PGKiM na modernizację oczyszczalni, ale oni są dopiero przed tymi wyjaśnieniami i przed złożeniem uzupełnień. Oczywiście trzymamy za nich kciuki i dobrze im życzymy, ale przed nimi z tego co wiem jeszcze dużo pracy. My już na szczęście mamy to za sobą- mówi Karol Mikołajczyk.

Dzięki dobrze podjętym decyzjom oraz odwadze włodarze mogą być teraz dumni z pozytywnego zakończenia priorytetowego zadania. Konkretny cel, konkretne działania i choć dla mieszkańców nie do końca widoczne z całą pewnością po zakończeniu przedsięwzięcia odczują oni poprawę.

-Pojawił się pomysł, by kanalizację budować nie z projektu, nie z wykorzystaniem środków unijnych tylko najlepiej ze środków własnych, ewentualnie z pożyczki i to małymi etapami, najlepiej po 1 mln.zł. każdego roku. Jeśli tak, nie mielibyśmy nawet jeszcze połowy tej kanalizacji pobudowane. Ale radni podjęli męską decyzję i zobowiązali mnie do podjęcia takich działań, aby ten temat kanalizacji zgodnie z projektem zamknąć do roku 2018. Jednocześnie zobligowano mnie do podjęcia wszelkich starań, aby na to przedsięwzięcie pozyskać dotacje- informuje wójt gminy Turek.

Kanalizacja, która już powstała i ta która w chwili obecnej się buduje łącznie stanowi 34 km 177m.

W planach są jeszcze stacje uzdatniania wody na terenie Cisewia, Słodkowa i Kaczek Średnich. Łączny koszt stacji to 3 mln 472 tys. 130zł. Na dzień dzisiejszy do systemu podłączonych jest około 1000 mieszkańców.

-Mamy zadanie z głowy, kosztowało nas niewiele. Połowa środków brutto jest w formie dotacji- podsumowuje Karol Mikołajczyk.

Kolejnym zadaniem jest remont dróg. Przez ostatni czas tego typu inwestycje były zaniedbane, jednak decyzja była podjęta świadomie. Najpierw kanalizacja, potem drogi. Plan dotyczący sieci sanitarnej jest już prawie wykonany. Teraz czas na drugi. 

 

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2023 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja