Czy dojdzie do realizacji inwestycji o wartości 20 mln zł? Burmistrz w konflikcie z mieszkańcami Zdrojek Prawych

Kilkunastu mieszkańców Zdrojek Prawych zaprosiło nas na spotkanie, które odbyło się na działkach – niemałych polach uprawnych. W planach miejskich w miejscu tym wytyczono drogę o roboczej nazwie Z-3, będącej przedłużeniem już funkcjonującej Z-5 (Alei Solidarności). Droga ta ma ożywić rolniczą część miasta, przyciągając inwestorów, chętnych do zabudowy jedno- i wielorodzinnej. I choć nikt nie jest przeciwny zaplanowanej inwestycji pomiędzy burmistrzem, a mieszkańcami powstał konflikt. Czego dotyczy?

Konsultacje bezowocne

Pola uprawne na Zdrojkach Prawych można obszarowo porównać do Suwalszczyzny.   Zagospodarowanie północno- wschodniej części Turku jest więc na celowniku włodarzy, którzy w tej kadencji postawili na działania miastotwórcze. Nic dziwnego, skoro terminowo znajdujemy się w zaawansowanej fazie na pozyskanie środków zewnętrznych. Podobnie jak w przypadku realizacji Z-5, władze szukają wsparcia z funduszy unijnych, za pomocą których niewielkim wkładem będzie można ożywić dzisiaj bardzo spokojną część miasta.

Wszystkim podoba się ten pomysł, tym bardziej, że o obwodnicy biegnącej „do lasu” mówi się w nieoficjalnym obiegu od kilkunastu lat. Sprawa nabrała rumieńców, kiedy na horyzoncie pojawiło się źródło finansowania. Włodarze postanowili nadać sprawie szybszy bieg, z szaf powyciągano mapy, projekty, plany. Ruszyła machina otwierająca najważniejsze działanie – wykonanie dokumentacji. Z tego powodu zorganizowano spotkanie z mieszkańcami Zdrojek Prawych. W konsultacjach społecznych, które zorganizowano 1 grudnia w Tureckim Inkubatorze Przedsiębiorczości, a które dotyczyły koncepcji budowy drogi Z-3 uczestniczyło około 60 osób.
Plan zagospodarowania przestrzennego związany z północnymi terenami Turku i właśnie tą inwestycją został przyjęty przez Radę Miejską w 2003 roku. Po 12 latach przyszedł czas na podjęcie kolejnych działań. W 2014 roku w budżecie miejskim zabezpieczono kwotę na wykonanie dokumentacji, której autorem jest firma SD Projekt w Poznaniu.

Przedstawiciele firmy na etapie tworzenia koncepcji i na wniosek mieszkańców spotkali się w celu poinformowania o planowanych rozwiązaniach, jednocześnie chcąc usłyszeć propozycje co do zmian.
W konsultacjach ze strony projektantów uczestniczyli Robert Cyrkiel i Marcin Śliwa, ze strony władz Turku burmistrz Romuald Antosik i jego zastępca Tadeusz Czerwiński oraz mieszkańcy Zdrojek Prawych, przez których grunty będzie przebiegała ulica Z-3.

Ci ostatni nie kryli niezadowolenia, wspólnie stwierdzając, że proponowane rozwiązania są nie do przyjęcia. Po burzliwym spotkaniu w Inkubatorze burmistrz zaprosił mieszkańców na konsultacje indywidualne. Miały one usprawnić przygotowywanie niezbędnych dokumentów.

Od tamtego czasu minęło siedem miesięcy, a mieszkańcy wciąż są niezadowoleni. Dlaczego?

Skarga na burmistrza

- Były spotkania, ale nie z burmistrzem, tylko z pracownikiem urzędu, który na nasze uwagi powiedział, że jak nam się nie podoba, to możemy sprzedać domy i działki,  i zmienić miejsce zamieszkania - mówił jeden z mieszkańców.

- My nie jesteśmy przeciwni tej inwestycji, ale chcemy być traktowani poważnie i chcemy, aby nasze sugestie były brane pod uwagę – mówił kolejny niezadowolony mieszkaniec Zdrojek Prawych.

W związku z planowaną inwestycją do biura Rady Miejskiej wpłynęła skarga na burmistrza, w której to mieszkańcy Zdrojek Prawych zarzucają brak reakcji władz miasta na wcześniej przedłożone pisma, jak również nieuzyskanie kompromisu w zakresie rozwiązań projektowych. Jak piszą w skardze: „Mieszkańcy pomijani są w prowadzeniu przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie budowy drogi Z-3. Współpraca przy tym projekcie jest zerowa, a wszystkie uwagi blokowane”.

Mieszkańcy chcą jednego, aby przecięte przez drogę Z-3 pola uprawne miały wyjazdy i wjazdy do działek.

Ale!Radio: 

No Adobe Flash Player installed. Get it now.

Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2021 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja