Jastrząb płoszy gawrony w parkach

Od kilku tygodni trwa akcja płoszenia gawronów, które opanowały dwa miejskie parki, uniemożliwiając tym samym mieszkańcom odpoczynek w tych zielonych częściach miasta. 

Przez minione kilkanaście lat gawrony na dobre zadomowiły się w Parku Miejskim im. Żerminy Składkowskiej oraz w Parku im. Św. Faustyny. Ich populacja z roku na rok zwiększała się i ptactwo zaczęło wypierać mieszkańców z parków. Dopiero w tym roku Miasto podjęło pierwszą poważną próbę walki z czarnym ptactwem.

Po uzyskaniu zezwolenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu, 24 lutego br. ruszyła akcja płoszenia i niepokojenia gawronów metodą sokolniczą. Jak się okazuje, populacja gawronów w tych sąsiadujących ze sobą parkach liczyła ok. 4.000 osobników. „Pracujący” od kilku tygodni myszołowiec towarzyski, potocznie zwany jastrzębiem Harrisa, spowodował, że gawronów jest już o ok. 80% mniej. Myszołowiec jest naturalnym wrogiem gawronów, dlatego te boją się zakładać gniazda na obszarze jego występowania. Zatrudniony przez Miasto myszołowiec oblatuje oba parki, przelatuje z drzewa na drzewo zaznaczając swoją obecność oraz prowadzi symulowane polowania na atrapę czarnego ptaka. To już podziałało, a myszołowiec swoją „pracę” wykonywać będzie do 31 marca 2018 r.

Mamy nadzieję, że odzyskamy parki dla mieszkańców, którzy bez obaw będą mogli spędzać w nich wolny czas.
 

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2021 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja