Radny Groblica dopytuje, czy innowacyjne funkcjonowanie firmy DeVeris jest bezpieczne dla mieszkańców Turku?

Już niebawem zacznie funkcjonować nowa firma mieszcząca się w terenie Turku. Do produkcji paszy dla zwierząt zastosowana będzie nowa, innowacyjna technologia. Polegać będzie ona na dostarczeniu białka poprzez pobieranie ptasiej krwi. O bezpieczeństwo mieszkańców związanych z tego typu, jedyną w Polsce produkcją zapytał radny Roman Groblica.

 

 

Przypominamy, że Spółka DeVeris Polska buduje w Turku zakład produkujący innowacyjne białka dla żywienia zwierząt hodowlanych. Wartość pierwszego etapu inwestycji szacowana jest na ponad 23 mln zł. O szczegółach działalności przedsiębiorstwa pisaliśmy wcześniej:

http://www.iturek.net/165/w-turkowskiej-strefie-inwestycyjnej-powstaje-k...

Wątpliwości swoje i mieszkańców zgłosił podczas sesji Rady Miejskiej w Turku Roman Groblica. Według niego mieszkańcy muszą wiedzieć, jak odbywa się produkcja i jednocześnie mieć poczucie bezpieczeństwa. Szczególnie, że firma jest jedyną w Polsce produkującą białko z ptasiej krwi.  DeVeris niebawem zacznie funkcjonować, dlatego już teraz warto rozwiać wszelkie wątpliwości. Według radnego dobrym rozwiązaniem będzie zaproszenie inwestorów na spotkanie w celach informacyjnych.

-Chciałem zapytać o nowego inwestora, bo natknąłem się na jednej ze stron, że w sposób innowacyjny będzie pozyskiwane białko do pasz firmy DeVeris i zainteresowała mnie właśnie ta innowacyjność. Pozyskałem informacje od powiatowego lekarza weterynarii Jana Radzimskiego, że białko będzie pobierane z ptasiej krwi. Mówił on, że jest to jedyny zakład w Polsce. Jest podobny w Środzie Wielkopolskiej, ale tam pobiera się białko z krwi bydlęcej. Czy nie będzie niepokoju społecznego, kiedy nagle dowiemy się, że w ilościach przemysłowych będzie docierać do nas ptasia krew? W jaki sposób będzie miał nadzór nad tą inwestycją lekarz weterynarii? Czy szpital nie powinien być przygotowany na to, że nagle ta krew może pojawić się na przykład zakażona? Czy nie ma niebezpieczeństwa, jeśli chodzi o taką produkcję?- pytał radny Groblica.

W spawie głos zabrał burmistrz miasta Turku Romuald Antosik, który uważa, że działania radnego niosą jedynie negatywne skutki.  Według burmistrza firmy przeprowadzają tak zwany „biały wywiad” i biorą pod uwagę wszystkie informacje dotyczące miasta. Burmistrz pogratulował osobom, które te informacje rozprzestrzeniają i prosił by przestały myśleć o sobie a zaczęli myśleć o mieszkańcach. Jak powiedział burmistrz Roman Groblica uprawia perfidną politykę wzbudzając wśród mieszkańców niepokój.


-Powiem panu tak, wszystkie opinie, które był potrzebne do udzielenia pozwolenia na budowę są pozytywne. Wszystkie. Proszę mi uwierzyć, że to nie ja w tym momencie decyduję, czy ta firma jest bezpieczna, czy nie, tylko właśnie te wszystkie służby. Po to są powołane, żebyśmy mogli czuć się bezpiecznie. I to wszystkie te służby właśnie podjęły jednomyślną decyzję, że nie ma tutaj zagrożenia.  Powiem więcej, firma przechodziła przez specjalną łódzką strefę ekonomiczną, więc ona została zweryfikowana również pod względem ekonomicznym. To, że wprowadzacie mieszkańców w błąd i okłamujecie jest karygodne- odpowiedział Romuald Antosik.

Głos zajął ponownie Roman Groblica mówiąc, że ludzie chcą wiedzieć, czy tak innowacyjna jest bezpieczna.

- Nie zabroni mi pan pytać. Mam prawo pytać, a wiem, że ciężkie pytania wyprowadzają Pana z równowagi. Zawsze mi pan zarzuca, że działam na szkodę mieszkańców. Czym? Tym, że pytam? Tym, że chce uświadomić mieszkańca? (…) Czy to że mieszkaniec będzie świadomy, że w okolicach mojego miejsca zamieszkania będzie miał produkcję, która mam nadzieję będzie produkcją bezpieczną, ale będzie miał świadomość, że tak jest, że jest taka a nie inna technologia to będzie źle że mieszkaniec się dowie?- mówił Groblica.

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2021 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja