Wideo: Druhowie świętowali 100- lecie OSP Wietchinin podczas Gminnych Obchodów Dnia Strażaka

5 maja druhny i druhowie obchodzili podwójne święto. Wyjątkowa uroczystość związana była z obchodami 100- lecia jednostki OSP Wietchinin oraz Dnia Strażaka w gminie Turek. Dzisiejszy dzień rozpoczął się od mszy świętej w Parafii Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Kaczkach Średnich.

W dzisiejszej uroczystości udział wzięli przedstawiciele wszystkich jednostek straży pożarnej z terenu gminy Turek oraz zaprzyjaźnieni strażacy z Gąsina.

Po przywitaniu zaproszonych gości nastąpiło uroczyste podniesienie flagi i odegranie hymnu państwowego.

Głos zabrali między innymi prezes Zarządu Oddziału Gminnego w Turku i jednocześnie wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP w Turku Wacław Szajrych oraz wójt gminy Turek Karol Mikołajczyk.

-Tradycyjnie w maju spotykamy się, aby czcić Dzień Strażaka. 4 maj to święto św. Floriana, patrona strażaków. Obchodzimy wtedy święto patronalne strażaków - tych z państwowej straży pożarnej, jak i całej rzeszy druhów ochotników w liczbie ponad 700 tys. w całym kraju. To święto patronalne również nie małej, bo liczącej ponad 500 osób grupy strażaków z naszej gminy. Dziewięciu jednostek zrzeszonych na terenie naszej gminy. Miło, że przedstawiciele wszystkich jednostek naszego terenu, a więc OSP Cisew, OSP Żuki, OSP Słodków, OSP Szadów, OSP Kalinowa, OSP Turkowice, OSP Kowale Księże, OSP Kaczki Średnie i OSP Wietchinin wszyscy są tu obecni- mówił wójt gminy Turek.

Jak na obchody 100- lecia istnienia jednostki OSP przystało nie mogło zabraknąć przedstawienia historii, którą znać powinni wszyscy druhowie z Wietchinina. Należy nadmienić, że jednostka powstała w roku 1918, a pierwszym prezesem zarządu był Józef Borkowski. Około roku 1955 zbudowano budynek strażnicy, a pierwszy samochód typu „dodge” pojawił się w 1957.

-Pragnę bardzo serdecznie podziękować wszystkim druhnom i druhom strażakom ochotnikom za aktywną i ofiarną, pełną zaangażowania pracę na rzecz bezpieczeństwa ludzi i ich mienia. Dziękuję wszystkim przyjaciołom i sympatykom straży, a zwłaszcza radnym powiatowym Andrzejowi Wojtkowiakowi i Zdzisławowi Wojtkowiakowi- mówił prezes zarządu OSP Wietchinin Tadeusz Wojciechowski.

Jednym z ważniejszych punktów uroczystości było nadanie odznaczeń. Najbardziej zasłużeni strażacy otrzymali srebrne i brązowe medale za zasługi dla pożarnictwa oraz odznaczenia strażaka wzorowego.
 

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2021 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja