MINIPHANOMENTA, czyli minicentrum nauki w Szkole Podstawowej nr 1 w Turku

W 2015 r. nauczyciel matematyki Szkoły Podstawowej nr 1, pani Adela Majtka została zgłoszona przez swoją uczennicę klasy 7d Aleksandrę Kukułę do udziału w trzyletnim szkoleniu organizowanym przez Łódzki Uniwersytet Dziecięcy Politechniki Łódzkiej. 

W pierwszym roku szkolenia pani Adela uczestniczyła w wykładach i warsztatach dla nauczycieli na Łódzkim Uniwersytecie Dziecięcym Politechniki Łódzkiej, w drugim przyjeżdżała na warsztaty  ze swoimi uczniami, natomiast w trzecim roku miała możliwość zaproszenia innego nauczyciela ze swojej szkoły. Wtedy pani Adela Majtka  wraz z panią Agnieszką Koszykowską, nauczycielem matematyki uczestniczyły w szkoleniu dotyczącym mini centrum nauki. Jeszcze jednym składnikiem działań była wycieczka, w której uczestniczyła klasa 6a i czterech uczniów z klasy 6b. Uczniowie odbyli ciekawe zajęcia w Instytucie Fizyki Politechniki Łódzkiej.  Rezultatem trzyletniego cyklu szkoleń jest wypożyczenie przez Łódzki Uniwersytet Dziecięcy Politechniki Łódzkiej tzw.  Miniphanomenty naszej szkole.

MINIPHANOMENTA to minicentrum nauki do samodzielnego eksperymentowania podczas przerw w szkole. Pomysłodawcą i twórcą  jest prof. Lutz Fiesser z Niemiec, który przyjechał na Politechnikę Łódzką i prowadził szkolenie dla nauczycieli. Profesor 15 lat temu stworzył Miniphanomentę, aby dać dzieciom możliwość samodzielnego odkrywania i doświadczania.  Założeniem jest wypożyczenie wystawy szkole na 2 tygodnie, następnie udostępnienie instrukcji budowy poszczególnych stacji, aby dzieci miały możliwość  zbudowali dla swojej szkoły stacje, które im się najbardziej podobają tak, aby Miniphaenomenta na stałe została w szkole.

MINIPHANOMENTA to eksperymenty bez opisów, jak „prawidłowo” wykonać dane doświadczenie. Dziecko ma możliwość logicznego myślenia, jak coś zrobić i doznania satysfakcji z samodzielnego dojścia do rozwiązania. Nauczyciele nie będą podawać gotowych rozwiązań, mogą jedynie zachęcać, naprowadzać dzieci pytaniami. Zapraszamy rodziców do eksperymentowania wraz dziećmi. Zachęcamy do zastanawiania się jak i  dlaczego?

Obecnie wystawa jest w 2500 szkołach w 5 krajach Europy. Wystawa składa się z 40 stacji eksperymentalnych, z czego  7 zbudowali nauczyciele  uczestniczący w warsztatach.
Wystawa została  przywieziona do SP1 w Turku przy ul. 3 Maja 29  w sobotę 21 kwietnia i będzie w szkole do 11 maja 2018.

 

 

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2024 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja