Malanów: Realizacja Akcji „Oddychaj i pyłu nie wdychaj”

Od marca 2018 r. na terenie naszej gminy realizowany jest projekt ekologiczny pn. Akcja „Oddychaj i pyłu nie wdychaj”, na realizację którego Gmina Malanów otrzymała grant w ramach konkursu Fundusz Naturalnej Energii. Organizatorem konkursu jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., a Fundacja Nasza Ziemia jest Partnerem.

W ramach projektu w przedszkolu oraz szkołach podstawowych odbyły się zajęcia edukacyjne dot. tematu zanieczyszczania powietrza. Przedszkolaki wraz z rodzicami dowiedziały się jakie są rodzaje i źródła zanieczyszczenia powietrza w Gminie Malanów, co to jest smog, a także otrzymały wiedzę w jaki sposób należy dbać o czyste powietrze. Wykonały ciekawe i kolorowe transparenty, nawołujące do dbania o powietrze. Transparenty zostaną wykorzystane podczas marszu przedszkolaków ulicami Malanowa pn. „Przedszkolak się tym chwali, że śmieci segreguje, a nie pali”.

Uczniowie uczestniczyli w zajęciach i warsztatach, podczas których mogli wykazać się umiejętnością segregacji śmieci, poznali zagrożenia płynące z zanieczyszczonego powietrza i jego tragiczny skutek dla zdrowia. Tematyka bardzo zaciekawiła i poruszyła wrażliwość dzieci oraz zachęciła do troski o czystość powietrza. W ramach zajęć przeprowadzono wykłady, pogadanki, edukacyjne gry i zabawy, obejrzano filmiki dotyczące zagrożeń i skutków zanieczyszczania powietrza.Odbyła się także „Giełda pomysłów”, czyli co robić, aby zapobiec powstawaniu smogu? –tworzenie mapy mentalnej. Pisano listy dla Ziemi adresowane do rodziców uczniów – opowiem tacie i mamie jak groźne jest spalanie śmieci. Dziś uczniowie wiedzą w jaki sposób można ograniczyć przedostawanie się zanieczyszczeń do powietrza, a tym samym ochronić organizm przed ich szkodliwym działaniem.

Efektem powyższych działań są kolorowe i przejmujące prace plastyczne oraz ciekawe filmy autorstwa uczniów. Prace będą przedmiotem konkursu w majowej prelekcji pn. Akcja „Oddychaj i pyłu nie wdychaj” w Świetlicy Wiejskiej w Malanowie dnia 17.05.2018 r. o godz. 15, na którą serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców, zaniepokojonych stanem jakości naszego powierza i zainteresowanych losami lokalnego środowiska. Zachęcamy także do udziału w spotkaniu osoby zainteresowane wynikami eko–krzyżówki oraz artystów, którzy chcą wykonać „Eko-produkt” (produkt ekologiczny z materiałów odpadowych tzw. „śmieci”) i wziąć udział w konkursie.

Mamy nadzieję, że realizacja projektu pn. Akcja „Oddychaj i pyłu nie wdychaj” przyczyni się do poprawy jakości powietrza w naszej gminie. Pamiętajmy: „Ziemi nie dziedziczymy po naszych rodzicach, pożyczamy ją od naszych dzieci” Antoine de Saint-Exupéry.

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2024 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja