Gm.Turek: Radny Kocik prosi o kontrolę składowisk śmieci, by zapobiec tragedii

Podczas sesji Rady Gminy Turek, która odbyła się 29 maja Michał Kocik poruszył medialny ostatnimi czasy temat dotyczący pożarów składowisk odpadów. Prosił on, aby zwrócić szczególną uwagę na tego typu wysypiska i w miarę możliwości wzmożyć kontrolę. Jak powiedział- lepiej zapobiegać nieszczęściu. 

-Zapaliło się składowisko odpadów nielegalne koło Mogilna, wcześniej na Podkarpaciu, koło Jeleniej Góry, Zgierz. Wszystkie te zdarzenia mają wspólny mianownik. Do wybuchu pożaru dochodzi zazwyczaj późnym wieczorem, jest to też początek weekendu. Oczywiście później się okazuje, że te odpady są tam składowane w sposób nielegalny, bez pozwolenia. Ja chciałbym, żebyśmy troszeczkę prewencyjnie podeszli do tematu- mówił Michał Kocik.

Radny zwrócił się z prośbą do obecnych w sali o ostrożność i informacje dotyczące składowisk zlokalizowanych na terenie gminy, aby móc takie miejsca objąć monitoringiem i kontrolą.

-Najbardziej mnie martwi Wólka Niedźwiecka, bo tam jest składowisko starych samochodów, wiele pojazdów płonęło, a takowych u nas nie brakuje. I taka moja serdeczna prośba, by zasięgnąć informacji z powiatu czy takie składowiska posiadamy. Gdzie kto ma pozwolenie na składowanie odpadów i żeby to objąć ochroną. Aby nie było za późno.

Do poruszonego przez Michała Kocika tematu odniósł się wójt gminy Karol Mikołajczyk. Wspomniał on o mapie zagrożeń, która stworzona została przez policję na potrzeby mieszkańców.

-Dostajemy średnio kilka razy w tygodniu zgłoszenia od mieszkańców o tym, że tu czy ówdzie jest tak zwane nielegalne składowisko odpadów. Pod lasem, na polanie ktoś wyrzucił śmieci. Ktoś zgłasza to na policję, a policja takowe pismo od razu kieruje do nas- mówi wójt.

Zgodnie z ustawą pracownicy gminy Turek sprawdzają na czyjej działce składowane są śmieci, a następnie jej właściciel wzywany jest do jej posprzątania.

-Dzisiaj tych zgłoszeń mamy sporo. Najczęściej naszych wezwań, bo tak się to nazywa chociaż my próbujemy treść zmienić, by mieszkańców nie wystraszyć podłączamy pismo od policji. Informuje się wprost. Jest bałagan zróbcie coś z tym. Niestety nasze położenie dookoła miasta jest takie, że na terenie nie nazwałbym, że są to wysypiska tylko miejsca, gdzie mieszkańcy te śmieci wyrzucają. Dziwię się dlaczego tak mieszkańcy dzisiaj robią- mówi Karol Mikołajczyk.

Jak dodał jest paru mieszkańców, którzy prowadzą działalność w tym zakresie. Ale kontrola i wydawanie pozwoleń nie należy do gminy, a jedynie do starosty tureckiego.
 

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2023 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja